wtorek, 24 stycznia 2017

4 kroki do wolności i mądrości życiowej wg. Anthony de Mello.

1.Nie można walczyć z nowotworem, jeśli nie został wykryty. Nie wytropisz szkodnika na farmie, jeśli nie będziesz wiedział o jego istnieniu. Po pierwsze zatem, musisz uświadomić sobie samo istnienie owych negatywnych uczuć. Pytasz, jakie to są uczucia? Na przykład jesteś posępny. Posępny i w złym nastroju. Nienawidzisz siebie lub masz poczucie winy. Uważasz, że życie jest bez sensu, czujesz się urażony, nerwowy, spięty. Wejdź najpierw w kontakt z tymi uczuciami.
2.Negatywne uczucia istnieją w Tobie, a nie w innych. Nie trudź się, by ją zmieniać. To przecież szaleństwo! Nie próbuj zmieniać innych. Marnujesz czas i energię. Nie próbuj zmieniać współmałżonka, szefa, przyjaciela, wroga i wszystkich pozostałych. Nie musisz zmieniać niczego. Negatywne uczucia są w Tobie. Nikt na świecie nie jest w stanie Cię uszczęśliwić. Nic na świecie nie jest w stanie zranić Cię lub skaleczyć. Nie ma takiego zdarzenia, takich warunków, sytuacji czy osoby. Nikt Ci tego nie powiedział? Mówili wręcz coś odwrotnego. Teraz wiesz, dlaczego tkwisz w tym chaosie. Teraz możesz zrozumieć, dlaczego pogrążony jesteś we śnie. Nigdy Ci tego nie powiedziano. Ale jest to przecież samo przez się zrozumiałe.
Przypuśćmy, że deszcz przerwał Ci miłą wycieczkę. Kto fakt ten przeżywa negatywnie? Deszcz czy Ty? Co jest przyczyną tego negatywnego uczucia? Deszcz czy Twoje nastawienia? Nic na świecie nie jest w stanie Cię zranić lub unieszczęśliwić, robisz to sam zwalając winę na innych.
3.Wszystko mija, wszystko. Twoje depresje i wzloty nie mają nic wspólnego z Twoim szczęściem. Są punktami na drodze zataczanej przez wahadło Twego losu. Jeśli szukasz silnych wrażeń i dreszczu emocji, przygotuj się na depresję. Czy pragniesz zażyć swego narkotyku? Przygotuj się więc, że po jego zażyciu będziesz miał kaca. Ruch wahadła w jedną stronę nieuchronnie pociąga za sobą ruch w przeciwną.
4.Chcesz zmian? Zmieniaj siebie, rozwijaj się, podążaj wgłąb siebie. Dla siebie i po siebie. Zawsze chcemy, by dla naszego dobrego samopoczucia zmienił się ktoś inny. Ale czy nigdy nie pomyśleliście, co by się stało, gdyby rzeczywiście Twój mąż, Twoja żona się zmienili? Byłbyś równie bezradny jak przedtem, równie nie przebudzony jak dotąd. Ty jesteś tym, który ma się zmieniać, który musi zażyć lekarstwa. Twierdzisz: „Czuję się dobrze, bo świat jest w porządku.” Błąd! Świat jest w porządku, ponieważ ja czuję się dobrze. Tak twierdzą wszyscy mistycy.
To czego potrzebujesz to dać sobie wolność i dać sobie miłość. Nie musisz być pożądany, nie musisz być akceptowany, o ile jednak lepiej byś się czuł będąc wolnym i odpuścić.
Aby być wolnym niczego nie rób, ale coś odrzucaj. Wówczas będziesz wolny.

Anthony de Mello „Przebudzenie”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz