Katar, dreszcze, ból oraz suchość w gardle, zatkany nos, flegma, gorączka, częste ataki kaszlu, bóle mięśni i stawów - to najczęstsze objawy grypy i przeziębienia, które są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe dla chorego. Działa przeciwzapalnie i kojąco, może być wykorzystywany np. do inhalacji przy katarze, rumianek należy zaparzać pod przykryciem, ponieważ cenny olejek eteryczny uwalnia się po zalaniu go wrzątkiem.
W jaki sposób rumianek może nam pomóc?
Rumianek pospolity od wieków znany jest jako roślina lecznicza. Wykorzystywano go przede wszystkim w celu złagodzenia dolegliwości układu oddechowego. Dzięki temu, że rumianek wspaniale oczyszcza organizm i ma właściwości przeciwzapalne herbatka przygotowana z tej rośliny może skutecznie zwalczać ból gardła. W okresie przeziębienia warto po rumianek sięgać codziennie, ponieważ ma cudowne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Herbatka rumiankowa pomaga w obniżeniu gorączki, ponadto rumianek jest świetnym antyoksydantem, zwiększa odporność organizmu na infekcję wirusową, dlatego więc jest doskonałym lekiem na grypę i przeziębienie. W czasie choroby warto pić codziennie 2 filiżanki herbatki rumiankowej, pomaga w obniżeniu gorączki i poprawi ogólny stan zdrowia, jedną filiżankę herbatki z rumianku można pić również profilaktycznie, aby wzmocnić organizm i zapobiec przeziębieniu.Inhalacje z rumianku.
Do inhalacji rumiankiem można stosować zarówno herbatkę, jak i olejek eteryczny. Parowa inhalacja może idealnie pomóc zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkania nosa, rozpuści flegmę zalegającą w układzie oddechowym i zatokach. Łagodzi stany zapalne (gardło, oczy, uszy). Rumianek jest w stanie zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy nawet poprzez inhalacje, dlatego w znacznym stopniu przyczynia się do zwalczania infekcji. Według naukowców Case Western Reserve University https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/, inhalacja z rumianku to niezmiernie skuteczna metoda walki z przeziębieniem. Można je wykonywać nawet kilka razy dziennie, ale najlepsze efekty przynosi wieczorne co najmniej pięć -minutowe stosowanie parówki z rumianku. Dodatkowo warto tuż przed snem wypić filiżankę ciepłego naparu rumiankowego z miodem. Po inhalacji należy pozostać przynajmniej godzinę w ciepłym pomieszczeniu!Na co jest dobry rumianek?
Tak jak wiele innych ziół również rumianek ma mnóstwo właściwości leczniczych. Oprócz tego, że jest niezmiernie skuteczny w leczeniu dróg oddechowych, może być z powodzeniem stosowany jako środek na uspokojenie i lek na bezsenność. Rumianek to najlepsze zioło na skurcze układu pokarmowego i bolesne miesiączki. Ponadto rumianek doskonale oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych substancji, przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego jelita grubego, wzdęć i innych problemów trawiennych. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, pomoże także przy owrzodzeniach, oparzeniach, przyspiesza gojenie się drobnych ran, sprawdza się również w leczeniu objawów ukąszenia owadów, jak również łagodzi podrażnienia, sprawdza się przy pieluszkowym zapaleniu skóry.Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072726/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16628544
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25176245
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz