piątek, 1 lipca 2016

13 rzeczy, których ludzie silni psychicznie nie robią.


Kontroluj swoje emocje, zachowania i myśli, by osiągnąć sukces
Foto: Gary Crawford / Flickr Kontroluj swoje emocje, zachowania i myśli, by osiągnąć sukces

Siła charakteru jest przydatna w wielu dziedzinach życia. Pomaga spojrzeć na życie z dystansem i pokonać swoje lęki. Ale ludzie obdarzeni silnym charakterem, wiedzą też czego nie robić w życiu.
Amy Morin, autorka książki „13 rzeczy, których nie robią ludzie silni psychicznie” radzi jak wyrobić sobie w życiu takie podejście. Kontroluj swoje emocje, zachowania i myśli.
Zobacz listę 13 wskazówek życiowych Amy Morin:

Ludzie silni psychicznie nie tracą czasu na rozczulanie się nad sobą.

Użalanie się nad sobą jest autodestruktywne - pisze Morin. To strata czasu i kreowanie negatywnych emocji, które potrafią ranić innych lub nawet zepsuć związek.
Kluczem do sukcesu jest pokazanie światu, że wszystko jest w porządku i docenienie tego, co się ma.

Nie osłabiają swojej siły.

Ludzie stają się słabi, kiedy nie wyznaczają psychicznych i emocjonalnych granic. Trzeba walczyć o siebie i postawić granicę, gdy jest to konieczne. Jeśli ludzie mają kontrolę nad swoimi działaniami, definiują sukces i poczucie własnej wartości. To ważne, aby śledzić swoje cele i pracować nad nimi.
Morin stawia Oprah Winfrey jako przykład kogoś o silnej osobowości. Winfrey dorastając radziła sobie z ubóstwem i była wykorzystywana seksualnie, ale wybrała kim chce być w życiu i wytrwała w tym postanowieniu, a to wymaga siły.

Nie boją się zmian.

Istnieje pięć etapów zmian, pisze Morin: Prekoncentracja, kontemplacja, przygotowanie, działanie i konsekwencja.
Każdy z pięciu etapów jest bardzo ważny. Dokonywanie zmian może być trudne, ale lęk uniemożliwia progres. - Im dłużej zwlekasz, tym trudniej to zrobić - mówi.

Nie skupiają się na rzeczach, których nie mogą kontrolować.Foto: Bert Kaufmann / Flickr
Bezpiecznie jest mieć wszystko pod kontrolą, ale myśli o jej utracie mogą stać się problematyczne - pisze Morin. Starając się mieć kontrolę nad wszystkim, prawdopodobnie wpadniesz w panikę.
- Zamiast koncentrować się na swoim lęku, staraj się kontrolować otoczenie - mówi. Skupienie się na innych rzeczach, niż na tych, na które nie masz wpływu spowoduje, że będziesz szczęśliwszy, mniej zestresowany, będziesz miał lepsze relacje, nowe możliwości i więcej sukcesów.

Nie starają się zadowolić wszystkich.

Rozważanie o tym, co inni ludzie myślą o nas, co jest przeciwieństwem silnej psychiki. To strata czasu, takimi ludźmi łatwo manipulować, inni mogą odczuwać złość i rozczarowanie i to jest w porządku, nie można przecież zadowolić wszystkich. Porzucenie tego przyzwyczajenia sprawi, że będziesz silniejszy i bardziej pewny siebie.

Nie boją się podejmować ryzyka.

Ludzie często boją się podejmować ryzyko, czy to finansowe, fizyczne, emocjonalne, społeczne lub związane z działalnością gospodarczą - mówi Morin. Ale to sprowadza się do wiedzy. - Brak wiedzy na temat sposobu obliczania ryzyka prowadzi do zwiększenia lęku przed nim - dodaje Morin.
Zadaj sobie te pytania:
 • jakie są potencjalne koszty?
 • jakie będę miał z tego korzyści?
 • jak mogę osiągnąć mój cel?
 • jakie mam alternatywy?
 • jak dobrze poczuję się, gdy mi się uda?
 • co najgorszego może się zdarzyć?
 • jak bardzo źle będzie, jeśli sprawdzi się najgorszy scenariusz?
 • ile ta decyzja będzie mnie kosztować za 5 lat?

Nie rozpamiętują przeszłości.

Przeszłość jest przeszłością. Nie da się jej zmienić, a rozpamiętywanie jej może również być autodestruktywne, ponieważ nie skupiamy się na planowaniu przyszłości -pisze Morin. Takie rozpamiętywanie nic nie daje, a może prowadzić do depresji.
Jest jednak jeden pozytywny aspekt myślenia o przeszłości. To wyciąganie lekcji, kiedy emocje już opadną i zastanowienie się jak nie powtórzyć błędów.

Nie powtarzają błędów.

Analizując jak nie powtarzać swoich błędów, uczymy się patrzeć w przyszłość. Ważne jest, aby zapamiętać, co poszło nie tak, co można było zrobić lepiej i jak to zrobić inaczej następnym razem, radzi Morin. Silni psychicznie ludzie przyjmują odpowiedzialność za pomyłkę i tworzą przemyślany, pisemny plan, jak uniknąć popełniania tych samych błędów w przyszłości.

Nie zazdroszczą sukcesu innym.


Barack Obama pokazuje, że wszyscy są równi w pracy
Foto: Joe Loong / Flickr Barack Obama pokazuje, że wszyscy są równi w pracy
Zazdroszcząc innym sukcesu nie utorujemy sobie drogi do własnego, ponieważ skupiamy się na sobie. Nawet jeśli ci się uda osiągnąć sukces, nie będziesz z siebie zadowolony stale porównując się do innych. Można również poczuć się niedowartościowany, pominąć swoje talenty i zboczyć z dobrej drogi do sukcesu.

Nie poddają się po pierwszym niepowodzeniu.

Sukces nie jest natychmiastowy, a porażka jest prawie zawsze przeszkodą, którą trzeba będzie pokonać. Myśląc, że porażka jest nie do zaakceptowania, zaczynasz myśleć, że nie jesteś wystarczająco dobry, a to osłabia twoją siłę psychiczną. W rzeczywistości "odbijanie się po niepowodzeniu uczyni cię mocniejszym" - pisze Morin.

Nie boją się zostać sami.

Bycie sam na sam ze swoimi myślami może być silnym i dobrym przeżyciem, które, pomoże Ci osiągnąć twoje cele, dodaje Morin. - Stawanie się silnym psychicznie wymaga trochę czasu i oderwania od życia codziennego, aby skupić się na własnym rozwoju.
Oto zalety przebywania sam na sam ze sobą według Morin:
 • pozostanie samemu w biurze daje siłę do produktywności
 • pomaga w odczuciu empatii
 • wzmaga kreatywność
 • pomaga się wyciszyć
 • pomaga się wyłączyć i zebrać myśli

Nie czują, że coś im się od życia należy.

Łatwo jest obwiniać na świat za swoje niepowodzenia i braku sukcesu, ale prawda jest taka, że nie ma osoby, która zawsze ma to, co na zasłużyła.
-Życie nie ma być sprawiedliwe - pisze Morin. Jeśli niektórzy ludzie doświadczają więcej szczęścia lub sukcesu niż inni, no cóż, takie jest życie, ale to nie znaczy, że właśnie ty masz pecha w życiu.
Najważniejsze jest, aby skupić się na wysiłkach, przyjmować krytykę i uznać swoje wady. Porównując się z innymi, czeka cię tylko rozczarowanie, że tobie nie przydarzyło się nic równie dobrego.

Nie oczekują natychmiastowych rezultatów.

- Gotowość do opracowania realistycznych oczekiwań i zrozumienie, że sukces nie dzieje się z dnia na dzień są konieczne, jeśli chcemy rozwinąć swój pełny potencjał - zaznacza Morin. Psychicznie słabi ludzie często są niecierpliwi. Przeceniają swoje możliwości i nie wiedzą, jak długo trwa taka zmiana, więc spodziewają się natychmiastowych rezultatów.
Ważne jest, aby mieć przed sobą tą przysłowiową "marchewkę" i nieustannie pracować nad swoimi celami długoterminowymi. Porażki będą po drodze, ale jeśli mierzymy swoje postępy i widzimy wszystko z większej perspektywy, sukcesy staną się osiągalne.

http://businessinsider.com.pl/strategie/kariery/czego-nie-robia-ludzie-sukcesu/pmvc105?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz