piątek, 31 marca 2017

8 SŁOWIAŃSKICH RYTUAŁÓW WIOSENNYCH.


Słowiańskie święta wiosny.
Tradycyjnie ludy słowiańskie zawsze z wielka radością witały wiosnę, obyczaje i święta pogańskie związane były z bóstwami  symbolizującymi naturę. Pierwszy dzień wiosny był szczególnie ważny gdyż oznaczał początek nowego życia i koniec zimy. Wiosna to czas siewów i przebudzenia się do życia przyrody, czas kiedy wszystko zaczyna kwitnąć.
1.Święto Jaskółki.
Pierwszy dzień marca to święto Jaskółki, według wierzeń nawoływano by przybyła wiosna i wróciły ptaki z zimowania. Ludy słowiańskie tworzyły różne pieśni mocy, stosowane też były symbole solarne, które miały przyciągnąć słońce.
2.Nawski Wielki Dzień/ Dziady Wiosenne.
Słowianie obchodzili 20 marca wiosenne święto zmarłych, chodziło o uczczenie pamięci po przodkach. Wierzono, że tego dnia przybędą do świata żywych z „nawy” czyli zaświatów. Mieszkańcy wiosek kąpali się w rzekach lub polewali się wodą ze studni przed wschodem słońca. Miało to tez właściwości lecznicze, oczyszczało ciało i dawało krzepę.
3.Święto Jare/Topienie Marzanny.
Tuż po równonocy wiosennej ludy słowiańskie czciły Matkę Ziemię, sprecyzowane rytuały miały zjednać przychylność życiu i zapewnić dobrobyt. W tym dniu topiono w rzece słomianą kukłę ubraną na biało, w późniejszych czasach gdy nasze ziemie zdominowało chrześcijaństwo kukła była przyozdobiona w koronę cierniową. Zwyczaj ten przetrwał do czasów współczesnych i znany jest pod nazwą Topienia Marzanny.
4.Obchodzenie pól.
W dniu Św. Jerzego 23 kwietnia czczono boga burzy Perkuna. W czasach zdominowanych przez chrześcijaństwo gospodarze obchodzili swoje pole z kwitnącą gałązką a następnie w rogu włości siadali i jedli obrzędowe ciasto. Taki rytuał miał zapewnić deszcz, jeśli pojawiła się burza to doskonały zwiastun urodzajnych plonów.
5.Zwiastowanie.
Około 25 kwietnia w zorganizowany sposób Słowianie witali powracające na wiosnę bociany. W kręgach kultury wiejskiej do dzisiaj bociany są traktowane z szacunkiem gdyż są symbolem nowego życia i nadchodzącej wiosny.
6.Bocianie Łapy.
Dawniej gospodynie na wiosnę przygotowywały bułeczki pszenne w kształcie bocianich łapek, to symboliczne powitanie powracających ptaków i rodzącej się do życia przyrody. Szczęście i urodzaj miało przynieść włożenie do gniazda bocianów bułeczki.
7.Gaik/ Nowe lato.
Obrzęd przypadający na Zielone Świątki, w roku 2017 wypada 4 czerwca. W tym dniu Słowianie przyozdabiali gałązkę sosnową ku czci królowej wiosny. Ozdobione gałązki noszono po wsiach wśród śpiewów, składano sobie życzenia aby szybko przyszło nowe lato. W niektórych plemionach noszono najpiękniejszą dziewczynę, miało to symbolizować urodzaj i dostatek w plonach.
8.Wodzenie Kusta.
Kolejne święto ludowe przypadające na okres Zielonych Świątek, wiejskie społeczności przygotowywały kwiecisty wianek i zielone gałązki brzozowe do przyozdobienia najpiękniejszej dziewczyny. Procesja obchodzi wieś ze śpiewem na ustach zatrzymując się przed każdym domostwem, obowiązkiem gospodarza jest poczęstować jadłem lub nagrodzić pieniędzmi śpiewaków.

http://jasnowidzsms.pl/8-slowianskich-rytualow-wiosennych/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz