wtorek, 4 października 2016

10 korzyści z posiadania zwierząt.

Trzeba z nimi wychodzić, karmić, czasem coś przewrócą. Czemu mimo to warto mieć psa lub kota?

Decyzja o przyjęciu pod swój dach zwierzaka to bardzo poważna sprawa. W momencie zamieszkania w naszym domu psa lub kota nasza lista obowiązków wydłuża się o kilka pozycji. Mimo to wielu z nas decyduje się na to. Dlaczego? Dlatego, że posiadanie zwierząt w domu przynosi nam wiele korzyści. Oto 10 dobrodziejstw dla zdrowia psychicznego, które możemy zawdzięczać naszym pupilom:

  • 1. Częściej wychodzimy na zewnątrz.
Posiadanie psa wymaga wychodzenia na spacery. Ruch na świeżym powietrzu przekłada się na nasz lepszy humor, a przebywanie na słońcu to ekstra dawka witaminy D. Ta  z kolei pomaga nam utrzymać równowagę psychiczną i chroni nas przed takimi chorobami jak depresja, nowotwory czy choroby sercowe. Wspólne spacery to okazja do kontaktu z naturą, wsłuchania się w szum wiatru, poczucia ciepła słońca na twarzy. Tego typu doświadczenia pozwalają nam na uspokojenie.

  • 2. Ruszamy się.
Psy nie tylko chcą z nami spacerować, ale wymagają także, by się z nimi bawić. Takie zabawy, jak chociażby rzucanie patyka, albo ganianie się, sprawiają, że wzrasta Twoja kondycja. Badania pokazują, że właściciele czworonogów mają niższe ciśnienie krwi i mniejszy poziom cholesterolu. Rozruszanie mięśni i kości służy nie tylko Twojemu zdrowiu fizycznemu, ale także wspomagają poczucie pewności siebie.
  • 3.Wzmacniamy odporność, unikamy alergii.
Choć niektórzy z nas nie mogą mieć psa ani kota właśnie dlatego, że mają alergię, to sytuacja, gdy dzieci rosną ich w towarzystwie, zmniejsza ryzyko wystąpienia tej przypadłości. Według badań takie osoby, którym zwierzęta towarzyszą od dawna, rzadziej będą borykać się również z alergią na kurz, pyłki, a także z astmą. Tymczasem często to właśnie związane z alergią apatyczność, senność, problemy ze spaniem w nocy, skutkują często zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresje.
  • 4. Głaskanie redukuje stres.
Spokojne, rytmiczne głaskanie, a także szczotkowanie, jest przyjemne nie tylko dla Twojego psa lub kota, ale także dla Ciebie. Skoncentruj się na miękkości jego sierści, na jego cieple i spokojnym oddechu. W przypadku kota wsłuchaj się w jego mruczenie. Zadziała to na Ciebie uspokajająco. Wiąże się to z tym, że Twój organizm wyzwala wtedy oksytocynę, hormon, który odpowiada za uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Jego wydzielanie zmniejsza w Twoim krwiobiegu z kolei stężenie kortyzolu - hormonu, który powoduje, że czujesz niepokój i stres.
  • 5. Skupiasz się na chwili obecnej.
Zwierzęta nie pytają się, jak poszło Ci w pracy czy co planujesz na jutro. Kontakt z nimi ogranicza się do obecnej chwili, często jest też bardzo absorbujący. Pozwala to na naukę skupienia się na „teraz” i umożliwia zapomnienie o wielu sprawach, które nas martwią. Tymczasem nasze życie psychiczne potrzebuje często takiego „resetu” i odpoczynku.
  • 6. Czujesz się mniej samotny.
Jeżeli nie lubisz samotności, zwierzęta w domu mogą być towarzyszami w chwilach, których nie możesz spędzić z bliskimi ludźmi. Zwięrzęta potrafią wyczuć, kiedy czujesz się smutny i na swój sposób będą próbować Cię pocieszyć.
  • 7. Doświadczasz bezwarunkowej miłości.
Twój humor szybko poprawia się, kiedy widzisz ich entuzjazm po Twoim przejściu przez próg. Szybko uczysz się, w jaki sposób wyrażają one radość przez merdanie ogonem albo mruczenie i „zarażasz się” nią od nich. Nie zraża ich to, że nie poszło Ci w pracy czy że oblałeś egzamin. Nie odwrócą się od Ciebie, gdy popełnisz życiową pomyłkę. Cieszy ich po prostu Twoja obecność.
  • 8. Poznajesz nowych ludzi.
Posiadanie zwierząt może przyczynić się do tego, że będziesz miał wiele okazji do zawiązania nowych znajomości z ludźmi. Psie konwenanse są dużo mniej skomplikowane, dlatego szybciej zaprzyjaźniają się one ze sobą. Jeżeli na spacerze Twój czworonóg pozna się z innym, Tobie również łatwiej będzie zawrzeć znajomość z jego właścicielem. Zresztą będziecie mieli wiele wspólnych tematów związanych z opieką nad Waszymi pupilami. Dzięki swojemu psu możesz w końcu poznać swoich sąsiadów.
  • 9. Masz cel.
Posiadanie zwierzęcia w domu to także obowiązki. One jedna również mogą okazać się bardzo pożyteczne dla Twojego zdrowia psychicznego. Kiedy czujesz się źle i przytłaczają Cię czarne myśli, możesz wznieść się nad nie, gdy przypomnisz sobie, że Twój podopieczny Cię potrzebuje.
  • 10. Na Twojej twarzy częściej pojawi się uśmiech.
Internet jest pełen zdjeć i nagrań zachowań różnych zwierząt. Ludzie lubią je oglądać, bo odbieramy je jako śmieszne. Pojawiający się na naszej twarzy uśmiech, a jeszcze bardziej gromki śmiech, służy także naszej psychice. Poprawia działanie neurotransmiterów w naszym mózgu. Dzięki zwiększeniu poziomu serotoniny i dopaminy jesteśmy spokojniejsi i odczuwamy więcej szczęścia.

http://charaktery.eu/artykul/id-10-korzysci-z-posiadania-zwierzat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz