piątek, 10 czerwca 2016

Czy wiesz co można zrobić z rumiankiem.


Mało kto wie, co tak naprawdę można zrobić z rumiankiem, bardzo często jedyną jego formą jest po prostu herbatka. Naprawdę nie doceniamy tej wspaniałej rośliny. Poznaj proste i szybkie pomysły co można wyczarować z tego kwiatu.

Rumianek jest chyba jednym z najczęściej rozpoznawanych jak i używanych ziół w naszej kulturze. Znany jest w medycynie niekonwencjonalnej od tysiącleci i pomimo upływu czasu nie został odsunięty w zapomnienie. Jest on bardzo bezpiecznym ziołem, chociaż istnieją wzmianki o jego alergennych właściwościach. Często są one wywołane poprzez mieszanie rumianku z innymi ziołami z tej samej rodziny jak stokrotka czy też krwawnik. Ponadto warto wiedzieć, że herbata rumiankowa częściej wywoła reakcję alergiczną niż ekstrakt lub olej rumiankowy. Niemniej jednak rumianek jest uniwersalny w swoim zastosowaniu.

Co można zrobić z rumianku i w czym pomaga?


Rumianek pomaga w uspokojeniu zarówno układu pokarmowego jak i całego organizmu zaś jego działanie jest zauważalne w chwilę po zastosowaniu. W książce Britsh herbal pharmacopoeia z 1983 rumianek znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej, kataru, ogólnego zmęczenia i żylaki. W książce Herbs and Natural Supplements Inkling: An Evidence-Based Guide autorzy zaznaczają skuteczność rumianku w badaniach gdzie celem było podwyższenie odporności pacjentów.
Dodatkowo rumianek jest bardzo skutecznym panaceum na ząbkowanie lub kolkę u małych dzieci, zaś zewnętrznie redukuje podrażnienia i stany zapalne skóry, jego działanie przeciwzapalne .
Suszenie rumianku, rumianek najlepiej zbierać w kwietniu, jeśli zbierzemy czerwcowe kwiatostany będą one bardziej kruche, lecz nie powinno to w niczym wam przeszkadzać. Zbieramy kwiat rumianku wraz z maksymalnie 1cm łodyżką. Kwiat rozsypujemy na gazetach i pozostawiamy do wysuszenia w chłodnym lecz przewiewnym miejscu, kwiatostan przesypujemy do słoika kiedy ten kruszy się w palcach.

Olej rumiankowy

Jest on niezastąpiony w masażu, Zielińska sugeruje aby używać go w stanach zapalnych skóry, egzemie, w nerwobólach (łamanie w kościach czy zmęczeniu kończyn) ale i w świądzie skóry i miejsc intymnych. W naszym kraju bardzo trudno jest kupić olejek eteryczny z rumianku, dlatego taki olej jest w miarę dobrym zamiennikiem.
Pozbieraj kwiaty rumianku i zostaw je na kilka godzin ułożone na gazecie, aby pozbyć się wszelakiego robactwa. Następnie wsyp kwiaty do słoika, zalej 1 łyżeczką spirytusu lub wódki, dodaj równą proporcję oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno lub oliwy z oliwek (w stosunku 1:1) . Pozostaw na dwa tygodnie w papierowej torbie w słonecznym miejscu raz na jakiś czas energicznie mieszając zawartość słoika. Następnie przecedź olej (czasem zabieg przecedzania przez gazę trzeba powtórzyć ,aby usunąć całkowicie jakikolwiek osad pojawiający się na dnie oleju). Jeśli uważasz, że zapach jest mało wyraźny warto powtórzyć proces. Po zakończeniu maceracji przechowuj olej w szczelnym pojemniku w ciemnym i chłodnym miejscu.

Rumiankowa nalewka

Rumianek3

1 część kwiatów świeżego lub suszonego rumianku
1 części wody
1 części wódki
Umieść kwiaty rumianku w słoiku, zalej gotującą się wodą następnie dolej alkoholu. Zakręć słoik i przechowuj nalewkę przez 4-6 tygodni w ciemnym i chłodnym miejscu, co jakiś czas wstrząsając zawartość. Po tym czasie przecedź nalewkę i umieść w szczelnych pojemnikach.
Jenni Wilsson w swojej ksiące 25 „Natural Medicine Confessions” from Influential Women Who Use Healing Remedies for Their Families sugeruje, że nalewki można używać na dziąsła ząbkujących dzieci lub na brzuszek w problemach z kolką. Starszym dzieciom można podać 15 kropli nalewki w szklance wody i pozostaw na 15 minut, aby alkohol odparował. Dorośli mogą pić aż do 40 kropli czyli około 1 łyżeczki nalewki trzy razy dziennie.

Rumiankowy miód


Taki miód jest świetnym dodatkiem do herbaty, kiedy chcemy się zrelaksować i poczuć lato.
Wypełnij słoik świeżym lub suszonym kwiatostanem rumianku. Jeśli używasz świeżych kwiatów upewnij się, że nie ma na nich żadnych robaków. Następnie przykryj kwiaty miodem i dokładnie wymieszaj, najlepiej patyczkiem do szaszłyków, aby usunąć powietrze ze słoika. Przez dwa tygodnie codziennie staraj się wymieszać choć raz miód, dlatego umieść go w miejscu dobrze widocznym, np. na półce nad zlewem. Następnie przecedź kwiaty, jeśli miód skrystalizował delikatnie podgrzej go w kąpieli wodnej, aby nabrał płynnej konsystencji.

Maseczka rumiankowa

jak-wykorzystac-rumianek
  •  1 żółtko
  • 1 łyżeczka naturalnego miodu
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 łyżka mocnego naparu z rumianku.
Wszystkie składniki dobrze ze sobą wymieszaj i nałóż na twarz, pozostaw na 15 minut. Według Ireny Gumowskiej taka maseczka zamyka rozszerzone pory skóry, równocześnie nadaje jej gładkość oraz delikatnie czyści. Maseczkę stosować co drugi dzień przez okres dwóch tygodni.

Letnia woda kolońska

rumianek-co-zrobic2
  • 1 ½ szklanki wódki
  • 1 skórka z cytryny
  • ½ szklanki świeżego lub suszonego kwiatu lawendy (ewentualnie 3 krople lawendowego olejku eterycznego)
  • ½ szklanki świeżego lub suszonego kwiatu rumianku
  • ½ szklanki świeżych lub suszonych kwiatów róży (ewentualnie 3 krople różanego olejku eterycznego)
  • 1 łyżeczka oleju słonecznikowego
Wymieszaj wszystkie składniki w słoiku, zakręć i pozostaw na 1 tydzień w ciemnym i chłodnym miejscu.  Jeśli uzyskany zapach jest zbyt delikatny, powtórz proces używając tej samej partii zmacerowanego alkoholu. Przecedź wodę kolońską i przelej do butelki z atomizerem.

http://zielonyzagonek.pl/co-zrobic-z-rumianku/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz