poniedziałek, 29 maja 2017

Jak użyć octu podczas sprzątania?

Ocet jest jednym z najłatwiej dostępnych i najpowszechniejszych produktów w naszym kraju. Nie bez znaczenia, choć mało osób wie jak korzystać z tego super środka do czyszczenia.

Dlaczego ocet?

Zaletą octu jest to że jest niesłychanie tani, ale jest również bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska. Kluczową informacją  jest ta że jest on skuteczny, nawet bardzo skuteczny w walce z wszelakimi mikroorganizmami, jak i większymi ustrojstwami. Jego moc wzrasta wraz z temperaturą, dlatego warto stosować ciepły ocet. 

 

15 SPOSOBÓW NA UŻYCIE OCTU PODCZAS SPRZĄTANIA

 1. Wypoleruj chromowane baterie w kuchni i łazience na których osadził się kamień. Zrób pastę z 2 łyżek soli spożywczej i 1 łyżeczki octu spirytusowego. Otrzymaną pastą wyczyść baterie, alternatywnie zwilż octem szmatkę i obwiń nią baterię, pozostawiając na 1 godzinę.
 2. Każdego wieczoru warto odkazić deski do krojenia, wystarczy wytrzeć je odrobiną octu i pozostawić do rana. Zapach octu ulotni się, a sam ocet zabije to co nie powinno żyć w naszej desce.
 3. Dodatkowo, warto przecierać blaty i podłogę octem, gdyż ten odstrasza insekty.
 4. Wyczyść rury i usuń nieprzyjemny zapach z odpływu za pomocą sody oczyszczonej i octu. Wsyp połowę szklanki sody oczyszczonej do odpływu następnie zalej ją gorącym octem, pozostaw na 20 minut, a następnie puść ciepłą wodę.
 5. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu z lodówki myjąc ją roztworem octu i wody w proporcji 1 do 1.
ocet
 1. Ruszt z piekarnika warto zalać octem, jeśli się zmieści umieść go w wannie lub zlewie. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej będzie nam go wyczyścić.
 2. Brudną szybę piekarnika również spryskaj octem i pozostaw na 30 minut, aby ułatwić sobie jej mycie.
 3. Raz w miesiącu uruchom na pusto zmywarkę z jedną szklanką octu, dzięki temu oczyścisz rury i pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z urządzenia.
 4. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu z pojemnika na jedzenie. Włóż do niego papierowy ręcznik zwilżony octem i pozostaw na noc.
 5. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu z butelki dziecka, wlewając do środka ocet i mocno wstrząsając butelką przez minutę, a następnie czyszcząc ją pod bieżącą wodą.
 6. Usuń kamień z dyszy prysznica umieszczając ją w misce z octem. Jeśli nie damy rady ściągnąć dyszy, do worka nalej octu i załóż go na dyszę tak, aby ocet ją dotykał. Następnego dnia nasz prysznic powinien być piękny i błyszczący.
 7. Usuń kamień i osad z toalety wlej 1 szklankę octu i pozostaw na minimum 1 godzinę. Jeśli kamień doskwiera ci pod obręczą toalety, nawilż papier toaletowy octem i pozostaw na noc. Rano czyszczenie toalety powinno być naprawdę szybkie.
 8. Podłogi warto myć po prostu 1 szklanką octu wymieszaną z 5 l wody i 10 kroplami olejku pomarańczowego.
 9. Pozbądź się pleśni za pomocą szmatki zwilżonej w occie.
 10. Stwórz własny nabłyszczacz do mebli. Wymieszaj ze sobą 1 część octu i 3 części oliwy z oliwek. Ten sposób pomoże wam usunąć również ślady po kubkach na drewnie. Jednak pamiętaj zawsze zrób próbę w niewidocznym miejscu.

Warto również zrobić aromatyzowane octy, przepis na nie znajdziecie tutaj [KLIK]

https://zielonyzagonek.pl/ocet-do-sprzatania-ekosprzatanie/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz