Przyzwyczajamy się do myślenia, że wysoki poziom stresu i zdenerwowania jest częścią dzisiejszego stylu życia. Zastanów się jak wielu znasz ludzi, którzy na co dzień są spokojni.
Ja też przyzwyczaiłem się, że moje życie jest pełne napięcia i nerwów. W końcu jako przedsiębiorąca oraz osoba aktywna zawodowa muszę być ciągle zajęty i stale w biegu.
Być może zauważyłeś, że w ostatnich dwóch akapitach napisałem słowo klucz: przyzwyczajenie. Tak jest! Twój i mój sposób reakcji na sytuację stresową jest przyzwyczajeniem. Nawykiem, który sobie wyrobiliśmy przez ostatnie lata.
Jeżeli poziom napięcia i zdenerwowania w Twoim życiu już Ci przeszkadza, czas zadać sobie pytanie: Jak chcesz reagować na stres? Nic Ci nie przyjdzie z narzekania na rzeczywistość, jej nie zmienisz.
Jest kilka nawyków, które warto wprowadzić:
- Poranny i Wieczorny Rytuał. To jak kończysz dzień ma wpływ na Twój odpoczynek nocą. Pierwsza i podstawowa zasada: przynajmniej na godzinę (a najlepiej dwie) przed snem wyłącz telewizor. Zadbanie o spokojny poranek, nastawia nas na cały dzień. Wstań parę minut wcześniej, aby nie wprowadzać pośpiechu i nerwów od rana. Być może do Ci to czas na medytacje, ćwiczenia lub parę minut spokoju na wypicie herbaty.
- Obserwuj Się. Jak zwykle reagujesz na stres? Atakujesz, uciekasz czy paraliżuje Cię on – takie trzy reakcje zna najstarsza część naszego mózgu – mózg gadzi. Dopiero po szybkiej reakcji ciała do głosu dochodzi kora czołowa i logiczne lub mniej logiczne myślenie. W stresie zrób krótki skan: co czuję fizycznie, jakie emocje odczuwam, jakie myśli mam w głowie? Zaobserwowanie i nazwanie swoich reakcji jest podstawą zmiany.
- Nie Interpretuj. Sąsiad w mieszkaniu obok robi głośną imprezę, a Ty rano musisz wcześniej wstać. Pewnie robi to specjalnie, aby Cię wkurzyć. Syn nie pozmywał po kolacji – pewnie Cię nie szanuje. W czasie Twojego urlopu ciągle pada – pewnie wszechświat pokazuje Ci, że nie zasłużyłeś na wypoczynek. Zamiast traktowania wydarzeń jako skierowanych osobiście przeciw Tobie spójrz na nie jak na fakty. Nie jesteś pępkiem świata.
- Monotasking. Gdy jesz – jedz. Nie czytaj, nie oglądaj telewizji. Gdy czytasz – czytaj, gdy piszesz – pisz. Ucz się robić jedną rzecz na raz. Skacząc z zadania na zadanie lub próbując robić kilka jednocześnie nakręcasz się i uczysz swój umysł, że ciągle robisz za mało.
- Wyłącz Wszystkie Powiadomienia. To nie jest dla mnie łatwe. Jako miłośnik wszelkiego rodzaju elektronicznych gadżetów otrzymywałem wszystkiego rodzaju powiadomienia o nowym komentarzu na Facebooku, o nowym ćwierknięciu na Twitterze, czy kolejnym nieważnym e-mailu. Wyłącz wszystkie, które dasz radę. Nie udawaj, że możesz je ignorować.
Jakie Ty masz na to sposoby? Podziel się z innym czytelnikami w komentarzach.
http://www.zenlider.pl/5-prostych-sposobow-na-spokoj-w-twoim-zyciu/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz