poniedziałek, 9 lipca 2018

Uwalnianie się od lęków .

„Życie nie jest po to, by się go bać, lecz by je zrozumieć”. {Madame Curie}
Uwalnianie się od lęków
Lęki różnego rodzaju towarzyszą nam już od wczesnego dzieciństwa. Ich stopień natężenia zależy od tego, jak silny program w nas funkcjonuje. Uczucie lęku powoduje, że czujemy niemoc, nie widzimy wyraźnie prawdy o danej sytuacji czy osobie, czujemy się czasem sparaliżowani tak, że aż brakuje nam tchu. Kiedy tak się dzieje, najlepiej dotrzeć do źródła takiego programu lękowego, by je usunąć, ale czasem w danym momencie, lęk nie pozwala nam na żadne działanie albo przez niego działamy destrukcyjnie na samych siebie. To, co możemy w takiej sytuacji zrobić, by sobie od razu pomóc, to rozpoznać i oswoić te lęki, by straciły władze nad nami i byśmy mogli swobodnie iść do przodu i realizować swoje cele.
Chciałam Wam dzisiaj zaproponować prostą wizualizację, dzięki której będziecie mogli to zrobić. Składa się ona z dwóch części, w pierwszej trzeba sobie uświadomić, czego najbardziej się boisz, zobaczyć, jak energetycznie wygląda ten lęk, by w drugiej części go oswoić. Ważne, by pozwolić wyobraźni działać i nie analizować tego, co do Ciebie przyjdzie. To, co przyjdzie, właśnie dokładnie tak wygląda.
Część Pierwsza: Uświadamianie
I. Napisz, na czym polega twoja największa obawa (3 przykłady sytuacji, kiedy nie czujesz się bezpiecznie). (np. boję się biedy, zdrady)
a)…………………………………………………………………………………………………………
b)………………………………………………………………………………………………………..
c)…………………………………………………………………………………………………………
II. Jaki kolor mają te lęki? (np. czarny, szarofioletoy)
a)………………………………………………………………………………………………………..
b)………………………………………………………………………………………………………..
c)…………………………………………………………………………………………………………
III. Jaki obraz najbardziej je odzwierciedla? (np. słoń, ognista kula z kolcami)
a)…………………………………………………………………………………………………………
b)…………………………………………………………………………………………………………
c)…………………………………………………………………………………………………………
IV. Określ w skali od 1 do 10 intensywność lęku, gdzie 1 oznacza bardzo słaby lęk, a 10 bardzo silny. (np. 8)
a)…………………………………………………………………………………………………………
b)…………………………………………………………………………………………………………
c)…………………………………………………………………………………………………………
Część Druga: Wizualizacja
Przyjmij wygodną pozycję, zamknij oczy i weź głęboki oddech. Policz teraz od 5 do 1 i zacznij miarowo i głęboko oddychać. Zrób 10 głębokich oddechów stopniowo je wydłużając. Robiąc głęboki uzdrawiający oddech zaczynasz odczuwać coraz większy spokój i odprężenie. Skup teraz całą swoją uwagę na oddechu. Za każdym razem, kiedy robisz głęboki wdech, twoje ciało zaczyna odczuwać większy spokój, a z każdym głębokim wydechem wyrzucasz całe nagromadzone w ciele i umyśle napięcie i uwalniasz wszystko, co potrzebuje zostać uwolnione. Całe Twoje ciało zaczyna być coraz bardziej zrelaksowane i rozluźnione. Z każdym oddechem każda komórka Twojego fizycznego ciała wypełnia się spokojem.
Wyobraź sobie teraz, że siedzisz na trybunie w cyrku. Gasną światła i konferansjer zapowiada kolejny występ. Zauważasz, że na scenie na samym środku są umieszczone symbole Twoich lęków. Nagle na arenę wychodzi słoń. Jest duży, silny i groźny. Na jego widok ogarnia Ciebie przerażenie, bo słoń zaczyna występ od połknięcia tych symboli, które stają się jego integralną częścią. Staje się on symbolem Twoich lęków a jego skóra robi się czarna. Zaczyna swój występ i po wykonaniu kilku figur podchodzi do Ciebie, a Ty w tym momencie dmuchasz na niego używając całej swojej Siły i Mocy. Słoń się zbliża a Ty, patrząc na niego zauważasz, że kolor jego skóry zmienia się na jaśniejszy. Dmuchasz więc jeszcze mocniej i zaczynasz dostrzegać szarości, trochę niebieskiego a nawet zielony obok uszu. Zaczynasz się uśmiechać do siebie, bo ten słoń jest jakiś nietypowy. Widząc go z bliska zaczynasz odczuwać Radość i Ulgę, bo dostrzegasz, że on nie jest taki groźny, jak na początku. Słoń zawraca w stronę środka sceny, jego występ trwa na dobre a Ty śmiejąc się dostrzegasz, że barwa jego skóry zrobiła się jasna i przyjemna a po symbolach nie został żaden ślad. Nagle słoń znowu podchodzi do Ciebie i dotyka Twojej ręki trąbą. Nie boisz się już, bo ten słoń jest przyjazny i chce się z Tobą pobawić. Zaprasza Ciebie do wspólnej zabawy, a Ty się zgadzasz i wybiegasz na scenę razem z nim, a on pozwala Ci wejść na swój grzbiet. Razem robicie honorową rundę wokół sceny. Czujesz się Lekko i Radośnie, strach uleciał, słoń okazał się być wspaniałym kompanem. Po skończonym występie słyszysz burzę braw i zbierasz gratulację za Odwagę, ponieważ inni widzieli, co zrobiłaś. Poczuj Radość i Podziękuj sobie za Odwagę, Siłę i Determinację. Odczuj Wdzięczność. Pozostań w tym nastroju tak długo, jak zechcesz i kiedy poczujesz Gotowość,  otwórz oczy.
Następnie określ swoje uczucia w skali 1 do 10 w stosunku do każdego lęku i zobacz, co się zmieniło.
 
 https://kwiatduszymockamieni.blogspot.com/2018/07/uwalnianie-sie-od-lekow.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz