środa, 27 kwietnia 2016

Układy energetyczne dłoni - MUDRY– poznaj ich lecznicze właściwości!

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i brak czasu na odpoczynek mogą znacznie osłabić kondycję psychiczną i fizyczną. Często trudno nam znaleźć chwilę tylko dla siebie, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Według starożytnej medycyny hinduskiej choroby i różne schorzenia powodują zachwianie równowagi organizmu, ale dzięki odpowiednim układom dłoni i palców można znacznie poprawić swoje samopoczucie. Czym są tajemnicze mudry i na czym polega ich terapeutyczne działanie?

1. Gesty, które uzdrawiają?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o starohinduskiej sztuce leczenia, tzw. ajurwedzie? Opiera się ona na założeniu, że pełne zdrowie można uzyskać tylko dzięki harmonijnemu funkcjonowaniu ciała i duszy. Według niej każdy człowiek posiada swój własny model energetyczny. Odpowiednie ułożenia palców, czyli tzw. mudry, pozwalają kontrolować prawidłowy przepływ energii w organizmie, a tym samym zwalczać wiele chorób i dolegliwości. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mogą być wykonywane w różnych sytuacjach, nawet kilka razy dziennie niezależnie od wieku. Aby zwiększyć skuteczność ich działania, trzeba je stosować, będąc skupionym i zrelaksowanym, a czas ćwiczeń w trakcie dnia nie może przekraczać 45 minut.

1.1. Gyan-Mudra (Gest wiedzy)

Ten z pozoru nieskomplikowany układ dłoni może zapobiegać wielu schorzeniom. Pomaga w przypadku odczuwania wewnętrznego napięcia i niepokoju, w problemach ze snem, stanach depresyjnych. Ponadto poprawia pamięć oraz ułatwia koncentrację. Zaleca się go również osobom z podwyższonym ciśnieniem krwi.

1.2. Prana-Mudra (Mudra życia)

Narzekasz na brak energii? Prana-Mudra wzmacnia siły witalne organizmu oraz poprawia samopoczucie. Możesz ją stosować, gdy odczuwasz senność lub zdenerwowanie. Układ ten sprawdza się również w przypadku chorób wzroku.

1.3. Vayu-Mudra (Mudra wiatru)

Ten gest jest stosowany w chorobach reumatycznych oraz drżeniu rąk, szyi i głowy. Najlepiej go stosować na wczesnych etapach choroby. Jeżeli zauważyliśmy ustąpienie objawów, należy jak najszybciej przerwać ćwiczenie.

1.4. Prithvi-Mudra (Mudra ziemi)

Taki układ dłoni pomaga zachować zdrowie psychiczne, odzyskać wewnętrzną równowagę oraz pewność siebie. Ćwiczenie tej mudry zalecane jest osobom, które walczą z licznymi słabościami i są niestabilne emocjonalnie.

1.5. Shankha-Mudra (Mudra muszli)

Męczy cię ból gardła? Regularne stosowanie tego układu może wzmocnić struny głosowe oraz wyleczyć schorzenia gardła i krtani. Co ciekawe, dłonie złożone w kształcie muszli często można zauważyć u śpiewaków operowych w trakcie ich występów.
Według założeń ajurwedy długotrwałe stosowanie układów energetycznych może pomóc nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Chociaż do tej pory nie istnieją oficjalne badania na temat skutków ubocznych stosowania mudr, to jednak nigdy nie może nas to zwalniać z wizyty u specjalisty i wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.
Gyan-Mudra (Gest wiedzy)
Palec wskazujący powinien stykać się z opuszką kciuka. Pozostałe palce wyprostuj, ale w żadnym wypadku nie napinaj.
Prana-Mudra(Mudra życia)
Złącz opuszki palca serdecznego, małego oraz kciuka. Reszta palców powinna być lekko wyprostowana.
Vayu-Mudra (Mudra wiatru)
Palcem wskazującym dotknij podstawy kciuka. Pozostałe palce powinny zostać swobodnie wyprostowane.
Prithvi-Mudra (Mudra ziemi)
Złącz palec serdeczny z kciukiem, a pozostałe palce wyprostuj bez napinania ich.
Shankha-Mudra (Mudra muszli)
Złącz cztery palce w prawej ręce, a następnie otocz nimi kciuk lewej dłoni. Następnie kciukiem prawej ręki dotknij środkowego palca lewej ręki. Pamiętaj o tym, aby wszystkie palce były rozluźnione.
https://portal.abczdrowie.pl/uklady-energetyczne-dloni-poznaj-ich-lecznicze-wlasciwosci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz