czwartek, 3 grudnia 2015

Równowaga hormonalna – równowaga Twojego życia.

równowaga hormonalna
Dostaję od Was bardzo często pytania dotyczące naturalnych metod przywrócenia równowagi hormonalnej. Dlaczego ten temat jest taki ważny? Ponieważ zaburzenia równowagi hormonalnej są niemal epidemią współczesnych kobiet. Wpływa na to wiele czynników, o których w skrócie zaraz Wam napiszę. Ale najpierw przyjrzyjmy się dlaczego zaburzenia hormonalne są dla nas takim problemem i jakie niosą ze sobą skutki.
Są one bardzo szerokie i bardzo dotkliwe. Jeśli któraś z Was ich doświadczyła to doskonale wie, że podczas zaburzeń równowagi hormonalnej dosłownie przestajemy „być sobą”. Rozdrażnienie, niepokój, podenerwowanie, drażliwość, bóle głowy, problemy ze snem, brak panowania nad emocjami i oczywiście przyrost wagi ciała…
Dlaczego równowaga hormonalna jest taka ważna? Ludzki organizm wytwarza około 70 hormonów, które mogą sygnalizować zaburzenia w działaniu niemal każdej funkcji naszego organizmu potrzebnej do przetrwania, jak na przykład rozmnażania, głodu, poziomu energii czy też stanu zapalnego, który pojawił się w naszym organizmie.
Hormony działają niczym przekazujące informacje chemiczne sygnały, które wpływają praktycznie na wszystkie procesy fizjologiczne.
Zespół napięcia miesiączkowego towarzyszy niemal 70% kobiet, wydaje się więc być zjawiskiem normalnym, do którego przywykliśmy. Nie jest to jednak prawdą – nasze miesięczne cykle nie muszą, a nawet nie powinny być związane z bólem, cierpieniem, osłabieniem i brakiem kontroli nad emocjami! To nie jest normalne – świadczy jedynie o nieprawidłowościach, jakie mają miejsce w naszych organizmach.
Jak z tym sobie poradzić?
Temat jest bardzo ważny i bardzo szeroki, dlatego chciałam Wam dzisiaj polecić książkę pt. „Równowaga Twoich hormonów, równowaga Twojego życia” autorstwa dr. Claudii Welch. Autorka sięga do naturalnych metod holistycznych opartych na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej oraz na Ajurwedzie. Jest to wspaniały przykład lekarza, który swoją praktykę rozszerzył o stosowanie zasad medycyny naturalnej. Nie leczy jedynie skutków, ale przyczynę pojawiania się chorób i dolegliwości. Autorka podkreśla wagę zmiany stylu życia oraz powrotu do naszego naturalnego zegara biologicznego. Zakłócenie tej równowagi powoduje brak równowagi w całych naszych organizmach!
Nie musimy być nieszczęśliwe i cierpieć dlatego, że jesteśmy kobietami. Bycie kobietą to nie jest kara, ale wspaniałe, piękne możliwości. Musimy tylko się siebie nauczyć i wiedzieć jak o siebie dbać, abyśmy były zdrowe, szczęśliwe i pełne energii!

Co powoduje problemy z hormonami?

Aby poznać temat dogłębnie odsyłam Was do książki. W skrócie napiszę tylko, że ogromny wpływ ma na to nasz styl życia!
  1. Po pierwsze stres! Lekarze biją na alarm: cierpimy na epidemię stresu. Jak zapewne wiecie, istnieje cos takiego jak hormon stresu – adrenalina. Jeśli jej poziom w naszym organizmie jest zbyt wysoki i utrzymuje się zbyt długo, dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dlatego tak ważna jest nauka zdrowych metod relaksacji. Alkohol i papierosy nie sa rozwiązaniem… Dużo o tym piszę na moim blogu. :)
  2. Ważnym czynnikiem są właśnie zakłócenia naturalnego biorytmu. Zbyt późno kładziemy się spać, nie potrafimy zdrowo wypoczywać (oglądanie telewizji nie mieści się w ramach zdrowego wypoczynku) :), nie umiemy radzić sobie ze stresem.
  3. Ważnym czynnikiem jest również wpływ fal, które są emitowane z urządzeń elektronicznych, którymi nieustannie się otaczamy, a więc telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów. Wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne powoduje spadek poziomu bardzo ważnego hormonu o nazwie progesteron.
  4. Nasze nowoczesne pożywienie dosłownie nafaszerowane jest hormonami, które mają na celu szybki wzrost zwierząt i drobiu (uwaga również na mleko i jego pochodne), ale również na warzywa i owoce. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na nas! Spożywanie tego typu produktów (poddawanych działaniu hormonów) wpływa na zaburzenia równowagi hormonalnej w naszych organizmach, to oczywiste. Zapewne często słyszycie o coraz młodszych dziewczynkach, które zaczynają okres. Niedawno pewna dziewczyna na moich warsztatach opowiadała o lekarce, do której przyszła mama z ośmioletnią dziewczynką, która zaczęła krwawienie! Po drastycznym, absolutnym odstawieniu drobiu oraz mięsa hodowlanego dziewczynka wróciła do normy. Na szczęście! Jej mama była bardzo zdziwiona, że nie może podawać dziecku kurczaczka. No właśnie, czasy się zmieniły, i to, co kiedyś uważane było za zdrowe i polecane dla dzieci, dzisiaj takie już nie jest.
  5. Do zaburzeń hormonalnych prowadzi spożycie alkoholu –poprzez obciążenie wątroby pogarsza jej zdolność do zdrowego rozkładu i przetwarzania estrogenu i testosteronu.
  6. Na zaburzenia hormonalne wpływają oczywiście środki antykoncepcyjne oraz hormonalna terapia (syntetyczna).
  7. Na równowagę naszych hormonów wpływa również niedobór ważnych składników odżywczych, zwłaszcza witaminy B6 i magnezu, które są niezbędne do przetwarzania min. estrogenu.
  8. Substancje chemiczne dodawane do hodowli oraz do żywności.
Osoby zainteresowane skuteczną terapią odsyłam do książki, a jednocześnie przypominam o prostym sposobie na równowagę hormonalną, która zwie się… siemię lniane (tutaj znajdziecie link).
Polecam również medytację, jogę i mantry (tu linki do tekstów).
Życzę Wam dużo zdrowia i dużo równowagi!!!

 http://agnieszkamaciag.pl/rownowaga-hormonalna/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz