wtorek, 3 listopada 2015

Zrozumieć drugiego człowieka .

Zrozumienie innych ludzi jest kluczem do budowania pozytywnych relacji, a przede wszystkim dobrej współpracy. Empatia ( zrozumienie) odgrywa bardzo ważną rolę w relacjach międzyludzkich, zarówno w pracy jak i w naszym życiu codziennym. 
 
Jak można zdefiniować to pojęcie?  Często mówimy drugiemu człowiekowi współczuję tobie i rozumiem ciebie. Dzięki takiej postawie nawiązujemy bliski kontakt z taką osobą, prowadzący do wzajemnych pozytywnych relacji. Zrozumienie odczuwanych przez innych emocji, pojawiających się z jakiegoś konkretnego powodu, wczucie się w ich zachowanie w danej sytuacji itp. przynosi dobre korzyści obu stronom. Niekoniecznie musimy się z daną osobą zgadzać, ale obiektywnie oceniając daną sytuację, można łatwo zrozumieć powody dla których ktoś właśnie tak postąpił. Obiektywizm w relacjach z ludźmi jest cechą, którą trudno wypracować u każdego z nas. Zazwyczaj patrzymy na dane zdarzenie czy emocje danego człowieka z naszego punktu widzenia i oceniamy je przez pryzmat naszego światopoglądu i życiowego doświadczenia. Ludzie często reagują negatywnie, kiedy ogarnia ich lęk, nieufność wobec kogoś lub kierując się swoimi własnymi negatywnymi doświadczeniami. Mogą postrzegać kogoś, niesłusznie nieraz, przez pryzmat własnej oceny i snuć niemające nic wspólnego z prawdą domysły. Mechanizm takich zachowań jest wręcz wpisany w społeczeństwo i niejednemu z nas ciężko jest zdobyć się na obiektywizm, patrząc na daną sytuację z neutralnego punktu widzenia. Co często jest powodem konfliktu i oddzielenia między ludźmi. Pomyśl: jeżeli z jakiegoś powodu odczuwasz dyskomfort np. : czujesz się bardzo źle, znalazłeś się w trudnej sytuacji emocjonalnej, która wynikła z konfliktu z bliską ci osobą lub w pracy- to czego zazwyczaj oczekujesz od innych ? Właśnie zrozumienia twojego doświadczenia życiowego przez środowisko. W takich zdarzeniach ogromną ulgę przynosi fakt, że inni potrafią wczuć się w twoją rolę i emocje, jakie w danej chwili wyrażasz.
W takim razie należy sobie postawić pytanie: Czy łatwo jest zrozumieć drugiego człowieka ?
Odpowiedź brzmi, że nie jest łatwo. Większość ludzi właśnie ocenia, doszukuje się przyczyn tego, co się stało patrząc przez pryzmat siebie samego, czyli własnych odczuć i poglądów. W tym wypadku bardzo łatwo się pomylić w swoich osądach. Zrozumienie drugiego człowieka jest wówczas możliwe, gdy przyjmiemy to, co jest zgodne ze stanem faktycznym ( bez własnych emocji i odczuć), bez zbędnych domysłów i wybieganiem poza realia, które mają miejsce. Wczuwanie się w sytuację takiej osoby nie przejmując jej emocji tylko dając wsparcie w postaci okazania zrozumienia, trwając z nią w tym, z czym musi się w danej chwili mierzyć- jest postawą prawdziwego zrozumienia.

http://syllacopywriter.blogspot.com/2015/06/zrozumiec-drugiego-czowieka.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz