środa, 23 maja 2018

„Nadciśnienie mnie nie dotyczy!” – ale czy jesteśmy tego pewni?


Wiele osób przez lata nie wie o swoim podwyższonym ciśnieniu krwi. Niestety każda powiązana z podwyższonym ciśnieniem krwi choroba ma fatalne skutki. Głównie obserwuje się powikłania sercowo-naczyniowe - prowadzące do zawału, nerkowe - skutkujące niewydolnością nerek, mózgowe - mogące doprowadzić do przemijających napadów niedokrwienia i udaru mózgu.
„Cichy zabójca” to kryptonim nadciśnienia, a zdemaskować je można w prosty sposób. Każdy lekarz rodzinny oraz zdecydowana większość aptek oferuje pomiar ciśnienia krwi całkowicie za darmo. Szczególnie w maju, kiedy przeprowadzana jest akcja „Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego w Polsce”, warto udać się do pobliskiego punktu opieki medycznej, przebadać się oraz zasięgnąć specjalistycznej porady.
Poza tym istnieje wiele naturalnych metod pozwalających na obniżenie ciśnienia, między innymi regularne, 40 minutowe spacery, jazda na rowerze, pływanie, joga oraz inne ćwiczenia relaksacyjne. Warto również wprowadzić drobne modyfikacje w diecie, a w szczególności wyeliminować sól (konserwy!), spożywać ryby (najlepiej łososia, makrele, sardynki i śledzia, ponieważ są one bogate w kwasy tłuszczone omega-3) oraz ograniczyć spożywanie alkoholu. Należy pamiętać o tym, że wypracowanie lepszego samopoczucie wymaga wprowadzenia dobrych nawyków na stałe do swojego życia.
W natłoku obowiązków łatwo jest zapomnieć o kontroli swojego stanu zdrowia. Współpraca zespołu SmartPatient z wykładowcami-naukowcami dowiodła, że osoby używające ich aplikację znacznie częściej zapisują swoje objawy oraz prawidłowo przyjmują lekarstwa1. Firma rozwinęła program na telefony, który w prosty sposób przypomina o tym, że nadszedł czas na zażycie preparatu, pomiar ciśnienia, codzienną aktywność fizyczną czy fizjoterapię.
Aplikację MyTherapy możesz poprać za darmo w GooglePlay i AppStore.            Sprawdź, czy pomoże Ci w przestrzeganiu zaleceń, przez co Twój stan zdrowia się poprawi.  

1.       Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Geriatria Uniwersytetu Medycznego Charité Berlin.
Autor: Michał Ratajewski
Infografika powstała przy współpracy www.mmm18.pl/ oraz www.mytherapyapp.com/pl/ .

Szukajmy pomocy u świadomych lekarzy oraz terapeutów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz