sobota, 2 stycznia 2021

Świerk pospolity (Picea abies) 🌲

Gdy styczeń jak listopad wygląda, ogrzać się ziołami od środka warto, zdrowie wzmocnić i nastrój sobie poprawić. Wiedźma właśnie napar z gałązek świerkowych w kociołku warzy i nalewkę czyni.
Świerk według Słowian jest drzewem mocy - świętym drzewem, chroniącym przed niekorzystnymi energiami i dobro przyciągającym. Dlatego też przed wejściem do domostw bywa często sadzony. Gałązkami świerkowymi, jako symbolem życia, przystraja się chaty w czasie Szczodrych Godów. Indianie Hopi powiadają, iż świerk był kiedyś szamanem, który się w to pełne mocy zdrowotnej drzewo zamienił. Aromat świerku uspokaja trudne emocje, wycisza, ukojenie i dobry nastrój przynosi. I oddychanie pełną piersią ułatwia.
Pędy świerkowe zimową porą witamin A i C, flawonoidów, kwasów oragnicznych, olejku eterycznego i żywicy mają w sobie mnóstwo. Mikstury z ich udziałem przygotowane pomocne są przy stanach zapalnych dróg oddechowych, kaszlu, grypie i przeziębieniu, zatoki oczyszczają, są napotne, moczopędne, łagodzą stany zapalne gruczołu krokowego, ułatwiają trawienie, działają bakterio- i grzybobójczo (Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, eneterokoki VRE, Candida glabrata, Candida albicans, Trichophyton rubrum). By kąpiel była relaksująca dla umysłu i ciała, dodaj do niej aromatyczny napar z igieł.Wiedźma wykorzystuje najcześciej gałązki przez wiatr ułamanych, tzw. cetynę, lub przycięte podczas "porządków" w ogrodzie. By nalewkę zrobić, cieniutkie gałązki wraz z igiełkami tnie na drobne kawałki, zaparza je gorącą wodą przez kwadrans pod przykryciem, lub też wkłada do słoja i zalewa 40% alkoholem na co najmniej miesiąc. Dla smaku i większej zdrowotności lubi do nalewki dodać trochę miodu... 2-3 łyżki dziennie takiej nalewki wystarczy wypić. Wersją bez miodu - plecy, klatkę piersiową i stopy w czasie przeziębień, stawy i mięśnie obolałe, opuchnięte nogi nacierać jest dobrze, ładnie rozgrzewa i ból łagodzi, drobne ranki pomaga goić, przy trądziku, łojotoku, grzybicach i oparzeniach jest pomocna. Nalewka ma boski, głęboki, ciemnobursztynowy kolor i urzekająco pachnie lasem.
Ważne: świerk może powodować uczulenia, dlatego dobrze jest najpierw zastosować małą ilość i sprawdzić swoją reakcję; nalewka i olejek świerkowy, zwłaszcza w większych ilościach, nie są wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz małych dzieci.


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza