środa, 7 lutego 2018

BRZOZA


Jako drzewo żyje krótko, około stu lat, nie ma w sobie dostojeństwa jak buki, dęby, jednak stanowiła obiekt kultu starożytnych. Byłą uznana za symbol życia, wieczności i mądrości. Pierwszym drzewem, które budzi się ze snu jest właśnie brzoza, dla naszych przodków to drzewo było wyznacznikiem nadchodzącej wiosny. Brzoza odgrywała dużą role w oczyszczaniu wiosennym, kiedy to wiotkimi gałązkami młodziutkiej brzózki dekorowano chaty. Miało to na celu ochronę domostwa i odstraszanie błąkających się po świecie dusz, demonów i złych mocy. W jej białej korze, nasi przodkowie widzieli czystość i nieprzypadkowo robiono z niej rózgi używane do chłostania, podczas którego pozbywano się z ciała i duszy złych mocy lub demonów. Z drewna brzozowego wyrabiano kołyski, dzięki temu dziecku nic złego nie mogło się stać, ponieważ miało solidną ochronę przed złymi duchami. Natomiast w mitologii syberyjskiej, brzoza jest drzewem kosmicznym łączącym ze sobą świat bogów, ludzi i świat podziemny.

Brzoza jest połączona ściśle z energią żeńską – Matką Ziemią. Drzewo to jest źródłem naturalnych lekarstw. Mówi się że brzoza to drzewo przeciwbólowe , działa rozluźniająco i rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi. Ponad to, neutralizuje niekorzystne promieniowanie cieków wodnych. Dlatego dobrze jest mieć brzozę koło domu.
Sok z brzozy to smaczny, orzeźwiający napój, który działa leczniczo. Przyspiesza przemianę materii i bardzo dobrze wzmacnia organizm zmęczony po zimie. Wypłukuje z przewodów moczowych złogi i zapobiega w ten sposób tworzeniu się kamieni nerkowych. Dodatkowo wspomaga leczenie stanów zapalnych. Młode listki, tego świętego drzewa, zawierają związki sterolowe i trójtepeny. Liści brzozy można używać do okładów przeciw reumatyzmowi. Natomiast napar z liści ma wiele zastosowań m.in. w procesie odchudzania, detoksykacji, usuwania nadmiaru wody z organizmu oraz działa moczopędnie i napotnie. Stosując napar z liści brzozy osiąga się świetne rezultaty w pielęgnacji włosów, skóry łojotokowej, łuszczycy i trądziku. Kora brzozy zawiera betuline, która ma właściwości blokowania niektórych nowotworów, ponadto hamuje rozwój bakterii, wirusów, grzybów i alergii. Ułatwia gojenie się ran i łagodzi obrzęki po ukąszeniu owadów.
Medytacja z Brzozą wprawia pole energetyczne człowieka ponownie w ruch, działając orzeźwiająco, usuwa apatię, niepokój, depresję i uspokaja nerwy. Energia tego cudownego drzewa otwiera duszę na inspirację, usuwa blokady duszy i ciała. Magnetyzowanie się brzozą działa regulująco na gospodarkę płynów organicznych, neutralizuje szkodliwe napromieniowanie a nawet nas odmładza. Kiedy stoimy przed trudnym problemem warto zwrócić się właśnie do brzozy. Medytując w jej cudownym świetle odkryjemy nowe możliwości, sposoby działania i wyraźne rozbudzenie intuicji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz