czwartek, 30 kwietnia 2015

Geranium - roślina o wszechstronnym zastosowaniu.


Rodzinnym terenem geranium jest południowa Afryka. W naturalnych warunkach anginowiec rośnie jako dość duży krzew, a w klimacie południowoeuropejskim uprawia się go na plantacjach. W Polsce – z racji klimatu – można uprawiać tę roślinę tylko w doniczce. Na szczęście geranium nie jest wymagające i poradzi sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. Anginowiec uprawiany w naszych mieszkaniach botanicy określają jako pelargonię szorstką.
Geranium jest rośliną leczniczą. Anginowiec (anginka) należy do tej samej rodziny co pelargonie, nawet podobnie wygląda. Ma intensywny cytrynowo-różany zapach i pomaga w wielu dolegliwościach. Dlaczego warto go trzymać na parapecie?
Jest rośliną wieloletnią o gałęzistych, drewniejących pędach. Ma jasnozielone liście na długich ogonkach, a całą roślinę pokrywają drobne włoski, które mają gruczoły z olejkami eterycznymi o delikatnym cytrynowo-różanym zapachu. Geranium zakwita – choć rzadko – małymi, jasnoróżowymi kwiatkami.
Pamiętaj o regularnym podcinaniu liści, aby nadać roślinie ładny kształt i pobudzić ją do wzrostu, oraz o obrywaniu ich zeschniętych fragmentów. Ważne jest też regularne podlewanie rośliny – najlepiej wlać wodę do podstawki. Anginka lubi światło – dobrze będzie się czuła na parapecie, w jasnym miejscu. Rozmnaża się ją, ucinając długi, zdrowy pęd i wkładając go do wody, by wytworzył korzonki.
Geranium: właściwości i zastosowanie liści
Są pomocne np. w reumatyzmie – trzeba sporządzać z nich okłady na bolące miejsca,
pomagają na ból uszu – podobno skutecznie działa wkładanie do nich świeżych liści lub olejku z nich,
mogą być dodatkiem do potraw – można dodać je do herbaty, co polepszy jej aromat; kuchnia południowoeuropejska używa ich jako dodatku do sosów, dżemów, słodkiego pieczywa,
działają łagodząco na skórę (geranium likwiduje liszaje, choroby skóry, egzemy) – garść świeżych listków drobno pokrój i dodaj do kąpieli (bezpośrednio do wanny z wodą lub po zaparzeniu pod przykryciem),
lici zapakowanych w przepuszczające powietrze płócienne woreczki można używać jako zapachu do szafy z ubraniami,
niektórzy uważają, że wdychanie zapachu liści lub olejku z geranium obniża ciśnienie krwi.
Listki i kwiaty można kandyzować, by wykorzystać je do dekoracji ciast i deserów. Dodatkowo wieczorna inhalacja z liści geranium na wiele osób działa nasennie.
Właściwości lecznicze ma również olejek eteryczny z geranium. Działa on przeciwbakteryjnie (unicestwia gronkowce i paciorkowce) oraz przeciwwirusowo. Dlatego używa się go do leczenia chorób układu oddechowego, przeziębień, grypy, kataru, kaszlu i stanów zapalnych zatok. Jest również pomocny w przypadku wystąpienia infekcji skóry (przy trądziku, egzemie, opryszczce i rozstępach skóry). Ponadto olejek eteryczny z anginki reguluje krążenie krwi (wdychanie codziennie przez 10 minut zapachu z liści geranium obniża ciśnienie krwi) i gospodarkę płynami (przy nadmiernym gromadzeniu płynów przed miesiączką lub w przypadku cellulitisu).
Najpopoularniejsze zastosowania olejku eterycznego z geranium
Skutecznie odstrasza komary,
odświeża powietrze w pomieszczeniu,
stosowany jest do produkcji różnego rodzaju mydeł i perfum,
wchodzi w skład zapachowych mieszanek kwiatowych,
stosuje się go jako dodatek do kremów pielęgnacyjnych do twarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz