niedziela, 29 czerwca 2014

… wygrywa z cytrusami i bananami … kiwi …

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że kiwi jest jednym z najbardziej pożywnych owoców na świecie. To prawdziwa bomba witaminowa i pod względem zawartości mikroelementów nie ma sobie równych. Zobacz!
Poznaj prozdrowotne właściwości kiwi
foto: Shutterstock

Poznaj prozdrowotne właściwości kiwi

Kiwi, owoc drzewiastych pnączy aktinidii smakowitej i aktinidii chińskiej pochodzi z Chin, gdzie pierwotnie nazywany był chińskim agrestem. Używaną dziś powszechnie nazwę zawdzięcza jednak nowozelandzkim ptakom, kiwi, które upodobały sobie owoc po sprowadzeniu go na zielone wyspy Antypodów w 1906 roku. Dopiero wtedy rozpoczęła się międzynarodowa kariera tego owocu. Do Europy kiwi trafiło jednak stosunkowo późno, bo w latach 50. XX wieku. Uprawa owocu nie należy do łatwych, dlatego w głównej mierze ogranicza się do Chin, Włoch, Hiszpanii, Francji, Nowej Zelandii i Kalifornii, a także od niedawna Indii.
Siła kiwi
Jest wiele mało znanych faktów żywieniowych na temat kiwi, jak chociażby ten, że zawiera więcej witaminy C niż pomarańcze. Już jeden duży owoc dostarcza dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C.
Siła kiwi
Jednocześnie kiwi, zawiera tyle samo potasu, co banan. Jest jednym z niewielu owoców zawierających wapń i kwas foliowy, który jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek. Kiwi zwiększa także przyswajalność żelaza, co może wspomóc leczenie anemii.
Siła kiwi
Z badań Norwegów nad zdrowotnym wpływem kiwi wynika ponadto, że u osób, które spożywają od jednego do trzech owoców kiwi dziennie, ryzyko zakrzepicy jest aż o 18 procent mniejsze.
Siła kiwi
Kiwi jest bogatym źródłem błonnika, zwłaszcza pektyny, która pomaga w redukcji cholesterolu. Wysoka zawartość błonnika pomaga w schorzeniach takich jak cukrzyca, ale działa on również jako naturalny środek przeczyszczający. Kiwi zawiera witaminę A, E, K, B oraz minerały: cynk, magnez i miedź.
 Siła kiwi
Dzięki tak wielkiej zawartości witamin i minerałów owoce kiwi wspomagają leczenie przeziębień i grypy.
Siła kiwi
Badania wykazały, że inozytol, alkohol cukrowy, występujący naturalnie w kiwi, może być korzystny w leczeniu depresji.
 Siła kiwi
Kiwi chroni też przed nowotworami, chorobami serca, miażdżycą i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
Siła kiwi
Kiwi, w przeciwieństwie do banana, to owoc idealny dla osób, które muszą kontrolować wagę lub zamierzają pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Zawiera jedynie 90 kalorii, a dostarcza przy tym dużą dawkę energii. Można dodać je do diety jako przekąskę, ale jeszcze lepiej przyswajalne jest w formie koktajlu. Można miksować je z jogurtami bez obierania ze skórki, która zawiera równie wiele witamin, co cierpki miąższ.
Siła kiwi
Kiwi znalazło swoje zastosowanie również w kosmetyce. Bogate w witaminę E w naturalny sposób poprawia kondycję skóry i pomaga eliminować zmarszczki. Zawarte w owocach małe pestki, wykorzystywane są do produkcji peelingów, a kwasy mają właściwości rozjaśniające i eliminujące wolne rodniki, dlatego wykorzystywane są w kremach i maseczkach. Zmieszana z wodą i alkoholem kiwi jest świetnym tonikiem dla skóry.

http://hipokrates2012.wordpress.com/2014/06/28/wygrywa-z-cytrusami-i-bananami-kiwi/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz