wtorek, 17 lutego 2015

5 Prostych Sposobów Na Spokój W Twoim Życiu.


5 Prostych Sposobów Na Spokój W Twoim Życiu  Czy masz wpływ na stres? Tylko nie myl stresu z reakcją na stres. Nawet, gdy zmienisz pracę, środowisko, znajomych nie możesz kontrolować tego jak reagują i zachowują się inni ludzie. Jedyną rzeczą, na którą masz wpływ jest Twoja reakcja na stres.
Przyzwyczajamy się do myślenia, że wysoki poziom stresu i zdenerwowania jest częścią dzisiejszego stylu życia. Zastanów się jak wielu znasz ludzi, którzy na co dzień są spokojni.
Ja też przyzwyczaiłem się, że moje życie jest pełne napięcia i nerwów. W końcu jako przedsiębiorąca oraz osoba aktywna zawodowa muszę być ciągle zajęty i stale w biegu.
Być może zauważyłeś, że w ostatnich dwóch akapitach napisałem słowo klucz: przyzwyczajenie. Tak jest! Twój i mój sposób reakcji na sytuację stresową jest przyzwyczajeniem. Nawykiem, który sobie wyrobiliśmy przez ostatnie lata.
Jeżeli poziom napięcia i zdenerwowania w Twoim życiu już Ci przeszkadza, czas zadać sobie pytanie: Jak chcesz reagować na stres? Nic Ci nie przyjdzie z narzekania na rzeczywistość, jej nie zmienisz.
Jest kilka nawyków, które warto wprowadzić:
  1.  Poranny i Wieczorny Rytuał. To jak kończysz dzień ma wpływ na Twój odpoczynek nocą. Pierwsza i podstawowa zasada: przynajmniej na godzinę (a najlepiej dwie) przed snem wyłącz telewizor. Zadbanie o spokojny poranek, nastawia nas na cały dzień. Wstań parę minut wcześniej, aby nie wprowadzać pośpiechu i nerwów od rana. Być może do Ci to czas na medytacje, ćwiczenia lub parę minut spokoju na wypicie herbaty.
  1. Obserwuj Się. Jak zwykle reagujesz na stres? Atakujesz, uciekasz czy paraliżuje Cię on – takie trzy reakcje zna najstarsza część naszego mózgu – mózg gadzi. Dopiero po szybkiej reakcji ciała do głosu dochodzi kora czołowa i logiczne lub mniej logiczne myślenie. W stresie zrób krótki skan: co czuję fizycznie, jakie emocje odczuwam, jakie myśli mam w głowie? Zaobserwowanie i nazwanie swoich reakcji jest podstawą zmiany.
  1. Nie Interpretuj. Sąsiad w mieszkaniu obok robi głośną imprezę, a Ty rano musisz wcześniej wstać. Pewnie robi to specjalnie, aby Cię wkurzyć. Syn nie pozmywał po kolacji – pewnie Cię nie szanuje. W czasie Twojego urlopu ciągle pada – pewnie wszechświat pokazuje Ci, że nie zasłużyłeś na wypoczynek. Zamiast traktowania wydarzeń jako skierowanych osobiście przeciw Tobie spójrz na nie jak na fakty. Nie jesteś pępkiem świata.
  1. Monotasking. Gdy jesz – jedz. Nie czytaj, nie oglądaj telewizji. Gdy czytasz – czytaj, gdy piszesz – pisz. Ucz się robić jedną rzecz na raz. Skacząc z zadania na zadanie lub próbując robić kilka jednocześnie nakręcasz się i uczysz swój umysł, że ciągle robisz za mało.
  1. Wyłącz Wszystkie Powiadomienia. To nie jest dla mnie łatwe. Jako miłośnik wszelkiego rodzaju elektronicznych gadżetów otrzymywałem wszystkiego rodzaju powiadomienia o nowym komentarzu na Facebooku, o nowym ćwierknięciu na Twitterze, czy kolejnym nieważnym e-mailu. Wyłącz wszystkie, które dasz radę. Nie udawaj, że możesz je ignorować.
To pięć prostych nawyków, które praktykowane codziennie spowodują, że Twoja reakcja na stresujące sytuacje będzie dla Ciebie bardziej ekologiczna. Ważne, abyś praktykował to na co dzień. Tak jak dbasz o higienę ciała, tak samo o higienę stresu musisz dbać codziennie.
Jakie Ty masz na to sposoby? Podziel się z innym czytelnikami w komentarzach.

http://www.zenlider.pl/5-prostych-sposobow-na-spokoj-w-twoim-zyciu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz