niedziela, 24 stycznia 2021

🌿 MACIERZANKA – ZIELE ŚW. HILDEGARDY🌿

Macierzanka, nazywana jest również Tymiankiem Pospolitym. Jest to bardzo aromatyczna przyprawa. Nadaje potrawom „włoski” aromat.

Nazwa Tymianku pochodzi od greckiego słowa thymon, co oznacza „do odkażania”. Jest rośliną śródziemnomorską, występującą w południowej Europie, zachodniej Azji i w północnej Afryce, a także w Turcji, we Włoszech, w Hiszpanii, Grecji czy Maroku. Dziś jest uprawiana we wszystkich regionach świata.
Znanych jest około 100 odmian Tymianku na całym świecie. Jednak, żeby Macierzanka mogła pomóc, to należy ją stosować często, dodając do gotowanych potraw (późniejsze doprawianie nie pozwoli na rozwinięcie aromatu!).
#Tymianek jest ceniony i znany już od czasów starożytnych, jako przyprawa i roślina lecznicza. Egipcjanie uprawiali Tymianek i stosowali go do mycia ciała i balsamowania, podejrzewa się również użycie medyczne. Grecy i Rzymianie używali Tymianku, aby wzmocnić odwagę i siłę, oraz trzymać z dala złe demony. Opisywali również właściwości lecznicze zioła. Mówiono także, że rzymscy żołnierze kąpali się w tymianku przed każdą walką.
Około XI wieku tymianek przeprawił się przez Alpy do Niemiec i od tego czasu był głównie uprawiany w ogrodach klasztornych.
Hildegarda z Bingen pisała w swoich pracach nad Tymiankiem i zakwalifikowała go do ziela leczniczego, stosowanego w niewydolności oddechowej, astmie i kokluszu. Według legendy arystokratyczne panie wręczały rycerzom przed walką, bukiet Tymianku, jako talizman.
Tymianek posiada właściwości wykrztuśne i przeciwskurczowe, które zapewniają szybsze odkasływanie, łagodząc objawy. Ponadto ziele te stosuje się w zwalczaniu grzybicy stóp. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym, Tymianek jest często składnikiem roztworów do płukania jamy ustnej i płukania gardła.
🧙🏼‍♀️ W medycynie ludowej Macierzankę stosuje się również w leczeniu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego: jak wzdęcia, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i zgagi. Ponadto, medycyna ludowa uważa Tymianek ogrodowy za skuteczny lek kobiecy, który jest stosowany podczas menstruacji i objawach menopauzy, ze względu na jego właściwości anty-kurczowego. Nawet z zapaleniem migdałków, słabo gojącymi się ranami, zapaleniem krtani i dolegliwościami reumatycznymi, Tymianek jest w stanie nam pomóc.
W 1725 r. niemiecki aptekarz odkrył, że olejek z rośliny zawiera silny środek dezynfekujący o nazwie tymol, o dużej skuteczności wobec bakterii i grzybów.
W literaturze Tymianek kojarzony był często z wróżkami. Podobno jest lekiem na nieśmiałość i uznano go też za afrodyzjak.
W Szkocji herbata przyrządzana z Tymianku dodawała odwagi i odpędzała koszmary nocne.
We Francji likier tymiankowy Farigoulette jest serwowany z lodem. Rośliny używa się również do przyrządzania różnych nalewek ziołowych. Jest podstawą likierów.
Jest jednym ze składników Bouquet garni.
🍝Tymianek idealnie komponuje się ze śródziemnomorskimi potrawami, pasuje do pomidorów, sałatek, grillowanych potraw, zup, roślin strączkowych, makaronów i zapiekanek.
Tymianek dodaje charakterystycznego aromatu do sosów, zalew, gulaszu, wędlin. Aromatyzuje się nim również oliwę lub ocet (do uprzednio ogrzanego dodaje się świeże gałązki rośliny i zostawia na tydzień w ciemnym miejscu), do aromatyzowania najlepiej wybierać ocet winny z białego wina lub ocet jabłkowy.
🐝 Tymianek to roślina miododajna. Tradycyjnie, miód tymiankowy jest stosowany do słodzenia herbat ziołowych w godzinach wieczornych, ponieważ ma właściwości łagodzące i pomaga w zasypianiu.
Miód tymiankowy jest bardzo bogaty w miedź i bor. Badania w szpitalu uniwersyteckim w Limoges wykazały, że miód tymiankowy posiada niezwykłe właściwości kiedy jest używany do leczenia ran. Ma uznane właściwości antyseptyczne, zalecane dla zapobiegania i leczenia chorób zakaźnych, układu oddechowego i przewodu pokarmowego.
🔮MAGIA TYMIANKU
Tymiankowi przypisuje się również właściwości magiczne. Hildegarda polecała włożenie tymianku pod poduszkę, żeby przywrócić dobry sen i usunąć koszmary nocne. Uważała także, żeby usunąć wszelkie choroby i troski, należy dodać tymianku do kąpieli, razem z majerankiem.
Tymianek używany jest w magii również do oczyszczania ze złej energii, spalany w rytuałach ma przyciągnąć dobre zdrowie.
Ma właściwości oczyszczające i często spalany jest przed magicznymi działaniami w celu oczyszczenia przestrzeni.
Noszenie przy sobie tymianku wzmacnia moce psychiczne, jego zapach pomaga w odzyskaniu odwagi i energii.
🧚🏻‍♀️Umożliwia dostrzeżenie Wróżek!
Dodawaj to zioło do jedzenia, by zwiększyć świadomość, intuicję i pamięć.
Kąp się w olejku dla dokładnego i silnego oczyszczenia, zwłaszcza po tym jeśli miałaś kontakt ze śmiercią.
Tymianek oczyszcza i odnawia duszę, a także wzywa siły pomocnych Aniołów.
Stosuje się go także w magii miłosnej, aby przywołać więcej zrozumienia i słodyczy w związku.
👩🏻‍🍳 PRZEPISY HILDEGARDY Z BINGEN
👉🏻W przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych i kaszlu, przygotuj herbatę z łyżeczki ziela tymianku i około 150 mililitrów wrzącej wody. Wlej tymianek do wody i przykryj na 5 minut. Następnie herbatę tymiankową przecedzeć przez bawełnianą szmatkę (sito).
Pij od 3 do 4 szklanek świeżo parzonej herbaty tymiankowej dziennie.
👉🏻W przypadku przeziębienia i problemów skórnych może pomóc łaźnia parowa z tymiankiem. Aby to zrobić, wrzuć garść ziela tymianku do dużej miski i zalej liście ponad litrem wrzącej wody. Schyl głowę nad miską i połóż duży ręcznik na głowie. Wdychaj gorącą parę przez około 15 minut. Para wodna zwilży błonę śluzową i otworzy pory, dzięki czemu można złagodzić stany zapalne skóry.
👉🏻Kiedy masz kaszel i śluz w gardle, to może pomóc Ci w kąpiel z tymiankiem. Do misy wrzuć garści świeżego tymianku i zalej gorącą wodą i zostaw na 10 minut, a potem wywar przecedź przez bawełnianą szmatkę (sito). Dodaj do kąpieli o temperaturze około 35 stopni i kąp się w niej przez około 10 do 15 minut.
⚠️ SKUTKI UBOCZNE TYMIANKU i PRZECIWWSKAZANIA
Szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania lub przedawkowania, przyjmowanie tymianku może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak biegunka, nudności, skurcze brzucha i wymioty. W przypadku nadwrażliwości na tymianek możliwe są obrzęki twarzy, gardła i jamy ustnej, a także pokrzywka i duszność. Uważa się, że tymianek wpływa ujemnie na tarczycę podczas długotrwałego stosowania. W przypadku ostrych chorób skóry lub urazów, gorączki, niewydolności serca i wysokiego ciśnienia krwi należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia tymiankiem.
🤰🏻W czasie ciąży nie zaleca się przyjmować dużych ilości tymianku.
Podobnie jak wszystkie olejki eteryczne, olejek tymiankowy powinien być stosowany w ograniczonym stopniu u niemowląt i małych dzieci, ponieważ może powodować obrzęk krtani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz