Dawno, dawno temu handlarze przypraw opowiadali, że w krajach Arabii żyją cudowne ptaki, które budują gniazda z gałązek cynamonowców, przynoszonych w dziobach z nieznanej krainy.
Znaleźli się wówczas „ciekawscy”, którzy próbowali wykraść im ten egzotyczny surowiec, ale ptaki były tak agresywne, że nikomu się to nie udało.
Legenda ma wiele zakończeń.
Legenda ma wiele zakończeń.
Jedna wersja mówi, że tubylcy używali podstępu – w pobliżu gniazd rozrzucali mięso zarżniętego wołu. Gdy Cynamonowe Ptaki wyczuły zapach krwi, nadlatywały, porywały mięsiwo i zanosiły je w szponach do gniazd położonych na wierzchołkach najwyższych drzew.
Nadmiernie obciążone gniazda spadały z hukiem na ziemię, na co miejscowi tylko czekali. Zbierali kawałki cynamonowca i jako cenną przyprawę wysyłali do Egiptu i Europy.
Wedle innego przekazu – poszukiwacze cynamonu musieli ptaki po prostu zabijać. Skutek był taki, że było ich coraz mniej –
i to dlatego cynamon był taki drogi.

Kasja to gorszy i tańszy gatunek cynamonu, więc częściej używany w masowym przemyśle spożywczym, jako aromat w deserach czy gumach do żucia. W USA kasję sprzedaje się pod nazwą „cynamon”, w Europie tego zakazano. Nazwa „cynamon” jest zastrzeżona dla gatunku Cinnamomum verum.

W Indiach potłuczona na miazgę laska cynamonu wchodziła w skład eliksiru, który miał zapewniać boski, złoty kolor skóry oraz równie boską siłę.
Dawni magowie twierdzili, że jego słodkawo-pikantna woń rozjaśnia myśli, wyostrza zmysły i dzięki temu można sprawy widzieć lepiej i dogłębniej. A to przydaje się w podejmowaniu decyzji. Cynamon wzmacnia energię kryształów, dodaje siły nie tylko ciału, rozgrzewając komórki organizmu, ale też rozjaśnia aurę. Na dworach królów #cynamon był lekiem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i środkiem zapobiegającym częstym infekcjom. Leczono też nim kaszel, bezsenność, reumatyzm, bóle miesiączkowe, bóle zębów i stosowano jako środek przyspieszający gojenie ran.
Współczesne już badania wskazują, że cynamon wspomaga leczenie cukrzycy. Wiadomo też, że aldehyd cynamonowy (składnik cynamonowego olejku eterycznego) przeciwdziała sklejaniu się płytek krwi. To z kolei pośrednio przyczynia się do zahamowania procesów zapalnych w naczyniach i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Być może więc regularne używanie cynamonu zarówno obniża poziom glukozy we krwi, jak i przeciwdziała zmianom miażdżycowym.

Cynamon jest też silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki skuteczniej niż witamina E. Zawarte w nim aldehydy i kwas cynamonowy działają przeciwbakteryjne.
Olejek i kora cynamonowa są więc dobrym orężem do walki ze zmianami trądzikowymi – likwidują ropne wypryski, rozjaśniają cerę, zapobiegają plamom trądzikowym.
Poza tym mało który naturalny składnik tak dobrze rozgrzewa skórę, co wykorzystuje się w kosmetykach przeznaczonych do jej ujędrniania. Cynamon pomaga również zmierzyć się z cellulitem. Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym poprawia napięcie i elastyczność skóry oraz usprawnia przepływ krwi.






Cynamon wzmacnia energię kryształów, dodaje siły nie tylko ciału, ale też rozjaśnia aurę.

Cynamon stosowany jest przy rytuałach związanych z sukcesem, działaniem i koncentracją. Cynamon przynosi pomyślność i uzdrawia. Wzmacnia też moce psychiczne oraz przyciąga miłość.
Zapach tej niezwykłej rośliny wywiera też dobroczynny wpływ na męskie siły witalne.
Ochronne woreczki z cynamonem noszone przy sobie przyciągają i chronią pieniądze. Podobnie jak wsypanie szczypty cynamonu do portfela!
Stosujemy go do obtaczania świec czy do magicznych kręgów przy rytuałach związanych z ochroną, uzdrawianiem, pożądaniem czy miłością.

W dzień pełni Księżyca do 2/3 szklanego, półlitrowego słoika wlej źródlaną wodę, wrzuć trzy kamienie – czerwony jaspis, bursztyn i różowy kwarc – a także kawałek laski cynamonu cejlońskiego (około 0,5 cm).
Słoik (niezamknięty, najwyżej przykryty szklanym spodeczkiem) postaw na cały dzień i noc na parapecie okna.
Następnie weź go w obie dłonie i nasyć mocą własnej energii duchowej. Zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów i zwizualizuj kulę białego światła nad swoją głową. To światło symbolizuje boską mądrość i miłość.
Wyobraź sobie, jak promień tego światła spływa w dół i przedostaje się przez czubek twojej głowy, wypełniając czaszkę, potem wnika głębiej – do gardła, rozdziela się na dwa strumienie, spływając do twoich ramion i dłoni, a poprzez nie wnika do słoika z eliksirem. Być może poczujesz, jak twoja klatka piersiowa pęcznieje, ciało się rozgrzewa – to twoje czakry się otwierają.
Pozwól, aby energia przepływała z białej kuli do słoika przez kilka minut, cały czas wizualizuj ten proces. Kiedy już dłużej nie będziesz w stanie podtrzymywać wizualizacji, znaczy, że energetyzowanie się zakończyło.
Codziennie wypijaj 50 g eliksiru, aż napój się skończy.

1 łyżeczkę sproszkowanego cynamonu zalej szklanką wrzącej wody i parz pod przykryciem 15-20 minut. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki do ustąpienia dolegliwości żołądkowych.

Do szklanego naczynia włóż kawałek kory cynamonowej, 8 g zmielonego cynamonu
i 150 g brązowego cukru.
Całość zalej litrem winiaku.
Naczynie szczelnie zamknij, żeby alkohol nie wietrzał, potrząśnij, by zawartość dokładnie zmieszała się ze sobą.
Odstaw na kilka dni, codziennie wstrząsając. Następnie płyn zlej, przecedzając przez bibułę, i rozlej do małych butelek. Zakorkuj i odstaw w ciemne miejsce na pół roku.
Pij po łyżce dziennie albo bezpośrednio, albo rozpuszczając w szklance wody.

Zmieszaj 3 łyżeczki sody oczyszczonej, łyżeczkę cynamonu i około łyżeczki wody, tak aby uzyskać konsystencję pasty do zębów. Efekt będzie zaskakujący – soda wybieli zęby, a cynamon zapewni przyjemny oddech.

Do moździerza włóż 4 połamane pałeczki cynamonu, po pół szklanki goździków i ziaren pieprzu. Całość utłucz, tak by przyprawy rozdrobnić, ale nie ścierać na proszek.
Weź bawełnianą szmatkę i wysyp na nią mieszankę. Mocno zwiąż i powieś w szafie na ubrania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz