środa, 17 lutego 2021

⏰ Przez tzw. ZEGAR BIOLOGICZNY Chińczycy rozumieli fakt, że człowiek żyje z godziny na godzinę, a stan jego organizmu stopniowo ulega zmianie.

W naszym organizmie zakodowane są rytmy biologiczne, które powtarzają się każdego dnia, miesiąca, co rok. Wszystkimi powtarzającymi się regularnie zdarzeniami w naszym organizmie kieruje centralny zegar biologiczny, poza nim istniejerównież wiele lokalnych “budzików”, które kierują pracą płuc, serca,nerek, wątroby i pozostałych organów.

Cyrkulację energii w organizmie można przedstawić schematycznie w cyklu 24 godzinnym.
W związku z godzinowym cyklem przepływu energii w meridianach, każdemu organowi w okresie jego maksymalnej aktywności można przyporządkować inny organ o minimalnej aktywności energetycznej.

☝🏻Siłę biorytmów najlepiej obserwować w trakcie choroby. W przebiegu każdej choroby dochodzi w ciągu dnia do wahania objawów. Przeglądając statystyki lekarskie stwierdzimy,
że okres wizyt pacjentów u lekarza z konkretnymi problemami odzwierciedla prawie dokładnie zegar biologiczny.
Np. ataki pęcherzyka żółciowego zdarzają się najczęściej nocą, ataki serca w okolicach południa. Wspominając o problemach zdrowotnych z sercem można odczytać, że zaburzenia będą występować pomiędzy godziną jedenastą a trzynastą, o każdej porze roku, ale najczęściej latem.

⏰💥OPIS RYTMÓW BIOLOGICZNYCH 💥⏰

⏰Godzina 23.00 – 1.00
Pracę rozpoczyna pęcherzyk żółciowy. Osoby mające z nim problemy zazwyczaj w tym okresie budzą się lub nie potrafią spać.

⏰Godzina 1.00 – 3.00
Uaktywnia się wątroba. W tym okresie następuje zahamowanie (najniższe nasycenie tlenu w mózgu), dlatego trzeba zwiększyć uwagę, np. podczas podróżowania. W tym czasie również budzą się osoby skarżące się na pęcherzyk żółciowy, ponieważ wątroba i pęcherzyk żółciowy to organy parzyste. Nie poleca się picia alkoholu, palenia papierosów, spożywania tłuszczów, kawy.

⏰Godzina 3.00 – 5.00
Aktywne są płuca, dlatego zazwyczaj o tej porze budzą się palacze, astmatycy, chorzy na oskrzela, z katarem i ze stanami zapalnymi dróg oddechowych. W tym okresie człowiek odczuwa największy strach i bojaźń. Każda drobnostka nabiera olbrzymiego znaczenia.

⏰Godzina 5.00 – 7.00
Najbardziej aktywne jest jelito grube. Zaleca się przyzwyczajenie się do wypróżniania, unikania stresu i pośpiechu. Należy pić dużo herbaty.

⏰Godzina 7.00 – 9.00
Uaktywnia się żołądek. Wtedy ważne jest spożywanie witamin. Organizm potrzebuje ciepła, dlatego nieodpowiedni jest o tej porze chłodny prysznic lub kąpiel.

⏰Godzina 9.00 – 11.00
Aktywnie pracują trzustka i śledziona, nie poleca się spożywania alkoholu! Odpowiednie są owoce, miód (jest to jedyna pora w ciągu dnia, kiedy organizm jest w stanie strawić słodycze). Powinniśmy unikać nadmiernej aktywności fizycznej, możemy jednak rozwiązywać zadania intelektualne. Około godziny 11.00 następuje dopołudniowy szczyt sprawnościowy.

⏰Godzina 11.00 – 13.00
Pora aktywnej pracy serca. Nie należy go obciążać dużą ilością pożywienia. Następuje łagodne zahamowanie, uwaga na urazy! Korzystny jest spacer lub krótka drzemka.

⏰Godzina 13.00 – 15.00
Okres największej aktywności jelita cienkiego. W tym okresie obniża się wrażliwość zębów (dobra pora na zabieg dentystyczny). Rozpoczyna się zwiększanie aktywności fizycznej.

⏰Godzina 15.00 – 17.00
Najaktywniej pracuje pęcherz moczowy. Korzystne jest spożywanie herbat ziołowych, uprawianie sportu. Układ trawienny jest w stanie przyjąć obfity posiłek, aktywność wzrasta i osiąga drugi szczyt sprawnościowy.

⏰Godzina 17.00 – 19.00
Pora aktywności nerek. Należy wykluczyć wszystko, co im szkodzi – tłuszcze, cukier, sól, lemoniady, chemikalia, kawę, alkohol, chłód, stresy.

⏰Godzina 19.00 – 21.00
Aktywność przejmuje otoczka serca – krew. Jest to dobry czas do nauki – człowiek dobrze przyswaja. Jest to pora odpowiednia do słuchanie muzyki i relaksu, ale także najbardziej skuteczna dla działania antybiotyków czy stosowanie kremów na chore miejsca.

⏰Godzina 21.00 – 23.00
Pora aktywności potrójnego ogrzewacza – organizm przygotowuje się do snu, więc nie powinniśmy robić nic, by go uaktywniać. Nie należy palić papierosów i jeść.

Ruda Wariatka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza