niedziela, 18 lutego 2018

Kiszone buraki, i moc jest z wami!


Kiszone buraki, i moc jest z wami!
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Buraki nie muszą kojarzyć się tylko ze świątecznym barszczem. Dodajemy je do listy zdrowych, poprawiających odporność i trawienie kiszonek. Ukiście je według sprawdzonej receptury i delektujcie się nowym smakiem. To naprawdę proste.
O tym, że buraki są zdrowe, wiedzą chyba nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Na pierwszy rzut oka mogą się wydawać nieciekawe i nijakie. Mijamy je niemal obojętnie na targu. Niech was jednak nie zwiedzie ich niepozorny wygląd. Drzemie w nich moc!
Są proste w obróbce i mają szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie smakują w daniach wytrawnych, ale równie dobrze w słodkich wypiekach. Dlaczego buraczków by więc nie ukisić? Po procesie fermentacji nabiorą charakteru i zachowają wszechstronność kulinarną, ale przede wszystkim ukiszone zyskają właściwości probiotycznych.
Buraki warto jeść z wielu względów. Zawierają mnóstwo witamin, np. A i C oraz wiele witamin z grupy B. Są bogate w żelazo, potas, cynk, bor, lit, kobalt, miedź, rubid, cez i magnez. Oprócz tego zawierają kwas foliowy, karoten, białka i cukry. Mało tego. Buraki pomagają w walce z rakiem. Mogą być wsparciem w leczeniu nadciśnienia i chorób układu sercowo-naczyniowego. Warzywa te warto jeść podczas anemii, to dzięki wysokiej zawartości żelaza. Są polecane w przypadku chorób związanych z żołądkiem. Poprawiają samopoczucie i kondycję. Są świetne dla osób odchudzających się ‒ przyspieszają przemianę materii, hamują apetyt na słodycze oraz zawierają sporo błonnika. Na buraki muszą jednak uważać osoby chore na cukrzycę.
Podkręćmy ich moc i ukiśmy je… Kiszonki to naturalny probiotyk, który powstaje z kwasu mlekowego. To ten sam produkt, który uzyskamy przy powstawaniu zakwasu na chleb. Kwas mlekowy wspomaga trawienie, działa korzystnie na poziom cholesterolu oraz reguluje florę bakteryjną w jelitach. Dobra wiadomość dla osób będących na diecie jest taka, że kiszonki po procesie fermentacji tracą na kaloryczności. Ze względu na to, że kiszone produkty zawierają sporo soli, nie można jeść ich bez ograniczeń. Pamiętaj, że najzdrowsze kiszonki to te, które przygotujesz samodzielnie. Te sklepowe często zawierają środki konserwujące i substancje, które przyspieszają proces fermentacji. Zatem do dzieła!

Przepis na kiszone buraki

Składniki:
- 8 buraków
- 2 łyżki soli
- łyżeczkę ziaren kolendry
- 10 listków laurowych
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- łyżeczkę czerwonego pieprzu
- 5 ząbków czosnku
- 5 cm imbiru
- 6 łyżek octu
- ok. 1,5 litra wody (przegotowanej, letniej) 

Przygotowanie:
Buraki obierz.
jak ukisic buraki
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Pokrój w nieregularne kawałki.
jak ukisić buraki w domu
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Czosnek oraz imbir obierz i pokrój w plasterki. Część buraków włóż na dno wyparzonego wcześniej słoika. Dodaj część listków laurowych, ziela, czosnku, imbiru, ziaren kolendry, soli i pieprzu. Ponownie włóż buraki i przyprawy. Układaj warstwami wszystkie składniki, aż się skończą. Zalej octem i wodą.
przepis na kiszone buraki
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Zakręć mocno i energicznie potrząśnij.
jak ukisic buraki
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Odstaw słoik w chłodne miejsce. Po 3‒5 tygodniach buraki powinny być gotowe. Możesz je jeść same, z mięsem, warzywami, dodawać do surówki, barszczu albo kłaść na kanapce z domową pastą.

https://www.hellozdrowie.pl/artykul-kiszone-buraki-i-moc-jest-z-wami


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz