poniedziałek, 27 marca 2017

7 nietypowych zastosowań awokado.


7 nietypowych zastosowań awokado
Zdjęcie: shutterstock
Awokado dzięki swoim wartościom odżywczym stało się bardzo popularne. I słusznie! Jako wierni fani tego owocu doceniamy nie tylko jego potencjał kulinarny, ale idziemy krok dalej i sprawdzamy, co jeszcze możemy z nim zdziałać poza kuchnią.

1. Awokado ‒ postrach zmarszczek.

Zanim zdecydujemy się na kosmetyk, zawsze warto zacząć od zapoznania się z jego składem. W tym wypadku nie będzie inaczej. Owoc awokado jest bogatym źródłem witamin A, E i C, luteiny, zeaksantyny i kwasu foliowego. To przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się i usuwają nadmiar wolnych rodników. Dzięki temu awokado pobudza syntezę kolagenu i redukcję zmarszczek.
Co zrobić z tą wiedzą? Przeciwzmarszczkową maseczkę. Co ciekawe, to miąższ najbliżej skórki awokado ma najwyższy poziom wartości odżywczych, dlatego warto zdrapać pozostałości owocu i zastosować go jako maseczkę.
Odżywczy zabieg na twarz: awokado + aloes
maseczka z awokado na zmarszczki
Połącz pół rozgniecionego awokado z łyżką żelu aloesowego i łyżką oleju z awokado (alternatywnie użyj oliwy z oliwek). Maskę aplikuj na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 5‒10 min, następnie spłucz dużą ilością wody. Dodatek aloesu ujędrni i uelastyczni skórę.
Odżywczy zabieg na twarz: awokado + olej kokosowy
przeciwzmarszczkowa maseczka z awokado
Połącz jedno małe rozgniecione awokado z łyżeczką oleju kokosowego. Maskę aplikuj na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 20‒30 min, następnie spłucz dużą ilością wody.

2. Awokado ‒ domowy sposób na opuchnięte oczy.

Witamina C jest powszechnie stosowana w kremach pod oczy z uwagi na jej właściwości odmładzające. Jako przeciwutleniacz hamuje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry. Jest też stosowana do rozjaśniania przebarwień i wyrównywania jej kolorytu. Ponadto wspomaga produkcję kolagenu, a tym samym pozytywnie wpływa na jędrność i elastyczność skóry.
Dlatego też awokado, bogate w witaminę C, może okazać się pomocne po nieprzespanej nocy.
Co zrobić z tą wiedzą? Dla szybkiej poprawy kondycji skóry pod oczami zastosuj dwa plasterki schłodzonego awokado. Już po 15 minutach zmniejszysz cienie pod oczami, a twoja skóra odzyska jędrność.

3. Awokado ‒ mistrz nawilżania.

Awokado jest bogatym źródłem witamin C i E oraz kwasów tłuszczowych ‒ substancje te wspomagają odbudowę naturalnej warstwy lipidowej naskórka, co skutkuje lepszym, głębokim nawilżeniem skóry. Dzięki tym składnikom awokado może widocznie poprawić elastyczność skóry. Dodatkowo lecytyna zawarta w awokado normalizuje procesy metaboliczne komórek naskórka i pobudza jego regenerację.
Co zrobić z tą wiedzą? Odżywczy balsam do ciała.
zastosowanie awokado w kosmetyce
Zmieszaj rozdrobnione awokado z łyżką oleju z awokado (możesz zastąpić go oliwą z oliwek) i wmasuj w skórę, nie zapominając o miejscach narażonych na wysuszanie, takich jak pięty czy łokcie. Pozostaw miksturę na 5 minut, po czym spłucz pod prysznicem. Efekt? Skóra właściwie odżywiona staje się miękka i elastyczna.

4. Awokado ‒ na ratunek po opalaniu.

Zdrowe tłuszcze występujące w awokado przyczyniają się do łagodzenia stanów zapalnych oraz podrażnień skóry po opalaniu. Ponadto chlorofile występujące w awokado (organiczne związki chemiczne nadające roślinom zielony kolor), wspomagają regenerację skóry po długotrwałej ekspozycji na działanie promieni UV. W pielęgnacji skóry chlorofil działa antyoksydacyjnie, pomagając zwalczać wolne rodniki. Zadziała też antybakteryjne i gojąco.
Dlatego w przypadku lekkich podrażnień słonecznych warstwa miąższu z awokado zastosowana bezpośrednio na skórę powinna przynieść ukojenie.

5. Awokado ‒ rewitalizuje skórę głowy i poprawia kondycję włosów.

Awokado dzięki swoim właściwościom odżywczym ‒ wysokiej zawartości witaminy E, potasu, lecytyny oraz aminokwasów ‒ ma dobroczynny wpływ na skórę głowy i problem z przesuszonymi włosami. Dodatkowo, olej z awokado działa jak naturalny środek przeciwsłoneczny, dzięki czemu wspomaga ochronę włosów przed nadmiernym wysuszaniem.
Co zrobić z tą wiedzą? Kurację z miąższu awokado. Wystarczy wmasować go dokładnie w skórę głowy, co pozwoli aminokwasom i proteinom przeniknąć głębiej w skórę głowy, aby odżywić i polepszyć ogólny stan włosów.
Domowa kuracja dla suchych włosów
awokado na skórę i włosy
W jednej miseczce rozgnieć pół awokado i wymieszaj je z łyżką miodu. W innym naczyniu rozmieszaj dokładnie jedno jajko. Połącz składniki i nanieś na włosy, pozostawiając maskę na 15‒20 min. Następnie spłucz włosy letnią wodą, po czym umyj je szamponem.

6. Awokado ‒ na przykry zapach z ust.

Regularne spożywanie awokado wpływa pozytywnie na utrzymanie świeżego oddechu. To za sprawą dobroczynnego działania awokado na procesy trawienne. Antybakteryjne i antyoksydacyjne właściwości flawonoidów znajdujących się w awokado pomogą pozbyć się przykrego zapachu z ust, zwalczając bakterie w jamie ustnej.
Co zrobić z tą wiedzą? Pij sok z awokado kilka razy w tygodniu.
sok z awokado na przykry zapach z ust
Zmiksuj jedno awokado ze szklanką mleka, możesz również dodać odrobinę miodu dla osłody.

7. Awokado ‒ na spadek nastroju.

Awokado jest bogate w kwas foliowy należący do grupy witaminy B. Powszechnie wiadomo, że kwas foliowy jest ważnym elementem odżywczym, zalecanym kobietom w ciąży, ale ten organiczny związek chemiczny dzięki swojej zdolności regulowania nastroju ma pozytywny wpływ na każdego. Jak to działa?
Homocysteina ‒ organiczny związek z grupy aminokwasów ‒ pojawia się w naszym organizmie naturalnie, jednak nadmiar tej substancji powoduje hamowanie produkcji serotoniny i dopaminy ‒ związków mających właśnie wpływ na regulowanie nastroju, a także zapewnienie właściwego odpoczynku organizmu podczas snu. Kwas foliowy zawarty w awokado pomoże zapobiegać pojawieniu się homocysteiny w nadmiernych ilościach, a więc produkcja serotoniny i dopaminy nie będzie zagrożona.
Co zrobić z tą wiedzą? Wystarczy, że awokado będzie regularnie pojawiało się na twoim talerzu. Jeśli brakuje ci pomysłów, mamy ściągawkę ‒ 18 przepisów z awokado w roli głównej.

Co z tą pestką?

Ostatnio entuzjaści awokado zostali upomniani za marnowanie pestki owocu, bowiem wiele portali internetowych przekonuje o jej pozytywnym wpływie na organizm. Najczęściej można spotkać przepisy z zastosowaniem pestki startej na drobny proszek. My jednak apelujemy o ostrożność. Badania co prawda wskazują na niektóre pozytywne aspekty spożywania pestki, jednak brak jest danych dotyczących wiążącego się z tym ewentualnego ryzyka. Znaleźliśmy jednak pomysł na wykorzystanie pestki awokado bez jej konsumpcji.
Pestka awokado jest gładka i twarda, dlatego nadaje się idealnie do wykonania domowego masażu stóp. Zbierz kilka pestek, oczyść je i osusz, a następnie umieść w misce i masuj stopy, regulując nacisk na pestki. Taki masaż przyniesie ulgę zmęczonym stopom, które często pomijamy w domowej pielęgnacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz