Strony

poniedziałek, 11 lipca 2016

Jak dbać o nerki – najważniejszą oczyszczalnię naszego organizmu?

http://agnieszkamaciag.pl/jak-dbac-o-nerki/

Jak dbać o nerki – najważniejszą oczyszczalnię naszego organizmu? 

Zdrowe nerki to podstawa nie tylko naszego dobrze funkcjonującego, oczyszczonego organizmu, ale również nasza energia życiowa. Medycyna Chińska do dawna twierdzi, że nerki są niezwykle ważne, odpowiedzialne nie tylko za naszą witalność, ale również za naszą młodość! Od ich dobrego funkcjonowania uzależniony jest również dobry wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.
Osoba, która ma zanieczyszczone i obciążone nerki z całą pewnością będzie cierpiała nie tylko na bóle, ale głównie na przemęczenie, ospałość i brak energii do życia. Będzie narzekała na uczucie przemęczenia, chronicznego niewyspania i apatię.
Teraz jest idealna pora roku, aby nasze nerki nie tylko oczyścić, ale również wzmocnić na cały przyszły rok. Łatwo dostępne stają się teraz wszelkie produkty spożywcze, które służą naszemu zdrowiu i procesowi oczyszczania.

Po co nam zdrowe nerki?

Powszechnie wiadomo, że nerki pełnią w naszych organizmach niezwykle ważną funkcję. Są narządami odpowiedzialnymi za usuwanie odpadów (wszelkich zanieczyszczeń, toksyn itd.) z organizmu, za równowagę płynów ustrojowych, produkcję moczu i inne, wspomagające pozostałe organy funkcje. Każdego dnia nerki przetwarzają krew, oczyszczając ją z odpadów przemiany materii i wody. Jeśli nie zostanie ona przefiltrowana prawidłowo, dochodzi do gromadzenia się toksyn w organizmie, powodujących wiele problemów zdrowotnych, takich jak kamienie na nerkach czy wysokie ciśnienie krwi, a w przypadku niesprawności obydwu nerek (w wyniku zatrucia organizmu) może dojść nawet do śmierci. Zdrowe nerki są zatem podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, naszego zdrowia i sił witalnych.

Jak w naturalny sposób dbać o nerki?

Po pierwsze woda, woda i jeszcze raz woda. Czysta woda. Odpowiednie nawodnienie ciała i rozcieńczenie moczu jest niezwykle ważne dla tej pary narządów i całego naszego organizmu. Zwłaszcza podczas upałów potrzebujemy zwiększonej dawki płynów, ponieważ poprzez pocenie się szybko je z organizmu wydalamy. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a przy upałach nawet do 2 litrów. Woda poprawia sprawność nerek i szybciej je oczyszcza. Niektórzy twierdzą, że czysta woda wypłukuje z organizmu minerały. Nie jest to prawdą – woda posiada w sobie minerały, a na naszej planecie nie istnieje nic bardziej cennego dla żywych organizmów niż czysta woda – dotyczy to nie tylko ludzi, ale również całej fauny i flory. Bez wody nie istnieje życie.
Niestety, zdarza się tek, że osoby chorujące przewlekle na nerki, ze względu na ich słabą wydolność, muszą płyny ograniczać. Zbyt duża ilość może spowodować, że nie będą w stanie pozbyć się nadmiaru wody. Są to jednak sytuacje dotyczące osób chorych.
Zdrowe odżywianie – zbilansowana dieta sprawia, że nasze ciało otrzymuje odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Wszystkie owoce i warzywa doskonale poprawiają sprawność nerek. Warto także:
  • zmniejszyć spożycie soli i słonych produktów (sód obciąża nie tylko nerki, ale również pracę serca). Zmniejszyć to nie znaczy całkowicie wyeliminować. Wiemy już, że sól jest potrzebna naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Jednak tak jak w każdy innym przypadku, nadmiar nie jest wskazany. Każde lekarstwo użyte w nadmiarze staje się trucizną.
  • Oczywiście należy unikać wszelkich używek: papierosów, alkoholu i kofeiny, które powodują, że nerki muszą wykonać wielokrotnie cięższą filtrację z toksyn.
  • Należy unikać wysoko przetworzonych pokarmów pełnych chemicznych dodatków, a także nadmiaru leków, które bardzo zanieczyszczają i obciążają nerki.
  • Należy zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy – te z chemicznymi dodatkami przenikają do naszych organizmów zanieczyszczając i obciążając również nerki.
  • Utrzymywać wyrównane ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu (wysokie ciśnienie może zaburzyć normalne funkcjonowanie nerek).
  • Regularnie opróżniać pęcherz – należy zwrócić na to uwagę zwłaszcza podczas podróży czy innych wydarzeń związanych z oddalaniem się od miejsca zamieszkania. Unikanie korzystania z toalet niestety może fatalnie wpłynąć na stan naszych nerek.
Do produktów spożywczych, które wspomagają oczyszczanie nerek, zalicza się:
Arbuz – jest złożony w 92% z wody, a zatem posiada właściwości moczopędne. Wraz z moczem wydalamy więcej złogów z organizmu i szybciej filtrujemy krew.
Sok z cytryny – zapobiega powstawaniu kamieni na nerkach. Wystarczy wypić w ciągu dnia pół szklanki wyciśniętego soku, rozcieńczonego z wodą.
Owoce jagodowe – są bogate w przeciwutleniacze i „uzbrojone” do walki z wieloma chorobami. Pomagają wypłukiwać kwas moczowy z nerek, czyniąc je zdrowszymi. Szczególne znaczenie mają żurawina i borówka, które posiadają największą ilość substancji eliminujących mocznik i kwas moczowy. Dobry wpływ na te narządy mają także ciemne winogrona.
Jabłka – zawierają antyoksydanty i błonnik oraz związki przeciwzapalne, poprawiające funkcje nerek.
Pietruszka (zarówno korzeń jak i natka) – to jeden z najlepszych „oczyszczaczy” nerek z toksyn, pomagający w leczeniu kamicy nerkowej i infekcji dróg moczowych.
Pestki dyni – podobnie jak jabłka, są źródłem antyoksydantów, minerałów i witamin. Wspierają pracę nerek, zapobiegając powstawaniu kamieni. Kupując je zwróćcie uwagę, by nie były siarkowane.
Dbając o nerki należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie spożywać zbyt dużo produktów zawierających szczawiany lub łączyć je w odpowiedni sposób z wapniem. Mam tu na myśli takie dary natury jak na przykład szczaw, szpinak, jarmuż czy rabarbar.
Oprócz owoców, czy warzyw, oczyszczająco działają także przyprawy i zioła:
Imbir – zawiera związki przeciwutleniające oraz oczyszczające krew i nerki z wszystkich toksyn. Najlepiej oczywiście świeży, kupicie go na straganie lub w markecie. Więcej o imbirze przeczytacie w tym wpisie.
Kurkuma – posiada właściwości antyseptyczne i stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń. Działa przeciwzapalnie, zapobiegając lub lecząc zakażenia i zapalenia nerek. Najlepiej jest ją kupować w sklepie ze zdrową żywnością.
Mniszek lekarski – chyba najbardziej moczopędny naturalny środek. Wzmacnia nerki, ułatwia oddawanie moczu oraz łagodzi podrażnienia układu moczowego. Polecam Wam mój syrop z mniszka, przepis znajdziecie pod tym linkiem.
Pokrzywa – absolutnie niezbędna na nerki! Również wzmacnia krew i leczy zapalenia dróg moczowych. Działa moczopędnie, utrzymując odpowiedni stan wody przepływającej przez nerki i wypłukując toksyczne substancje. Wysoka zawartość żelaza, sprawia ,że pokrzywa przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek. Więcej o pokrzywie przeczytacie tutaj, a jeśli nie macie dostępu do świeżej (już kończy się na nią sezon) to polecam wam ten bezcukrowy syrop.
Korzeń prawoślazu – również jest moczopędny,  a śluz, który produkuje w układzie moczowym tworzy barierę ochronną zapobiegającą krystalizacji zawartych w moczu związków mineralnych i działa przeciwzapalnie. Również kupicie go w sklepie ze zdrową żywnością.
Jałowiec – jagody jałowca poprawiają funkcje nerek. Stosuje się je podczas zakażeń dróg moczowych oraz kamieni na nerkach. Działają moczopędnie. Świetnie pasują do wszelkich zup i sosów.
Krwawnik pospolity – oprócz pobudzania nerek do pracy, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Właściwości moczopędne przyspieszają oddawanie moczu, a antyseptyczne walczą z bakteriami odpowiedzialnymi za zakażenia dróg moczowych.
Czerwona koniczyna – stymuluje usuwanie odpadów i wody z organizmu przez nerki. Można z niej po prostu przyrządzić sałatkę. 🙂
Nerki były, są i będą jednym z najważniejszych organów w naszym ciele, odpowiedzialnym za oczyszczanie ciała. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest warunkiem koniecznym do życia człowieka, ale również do dobrego samopoczucia – w szeroki tego słowa znaczeniu. Warto więc szczególnie zadbać o zdrowie tej pary narządów, bo walczą z toksynami o nasze istnienie każdego dnia. Wspierajmy je w tym! 🙂

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz