Już w starożytności Rzymianie przypisywali rozmarynowi moc, wibracje chroniące przed negatywnymi energiami. Im też roślina zawdzięcza określenie rosa marines – morska rosa. Sądzili, że charakterystyczny balsamiczny zapach pochodzi z osiadająca na gałązkach porannej rosy. Tymczasem wyjątkowy aromat rozmaryn zawdzięcza olejkom eterycznym o silnym leczniczym i protekcyjnym działaniu.
Według badań rozmaryn między innymi aktywuje białko P53 naprawiające uszkodzenia DNA, ma właściwości przeciwnowotworowe, zapobiega demencji. Stanowi ochronę przed uszkodzeniami błony komórkowej na skutek promieniowania. [1]. Działa na zasadzie foto-protektora – likwiduje wolne rodniki i stymuluje endogenne mechanizmy obronne.
Promieniowanie telefonów komórkowych ma wpływ na organizmy żywe. Wciąż pojawiają się nowe dowody na ich szkodliwość. Z czego najpoważniejsze to ryzyko to uszkodzenia DNA, krwi, mózgu. Efekty wielogodzinnego używania to zaburzenia snu, pamięci, koncentracji, bóle głowy, pieczenie skóry głowy, suchość w ustach.
Rozmaryn chroni przed skutkami promieniowania telefonów
Rozmaryn chroni komórki przed mutacją, zabezpiecza DNA [2]. Zapobiega utracie antyoksydantów i enzymów w śliniankach. [3]. Godzinna rozmowa przez telefon komórkowy obniża o 25% poziom przeciwutleniaczy w ślinie. Ślina zaś stanowi pierwszą linię obrony przed reaktywnymi formami tlenu i patogenami.Herbatka z rozmarynu zabezpieczy ślinę
Zaparzać ½-1 łyżeczki posiekanego ziela w szklance wrzątku 10 minut. Po odcedzeniu można dosłodzić miodem. Pić jak najczęściej, nawet codziennie.
Olejek rozmarynowy
Wymieszać z olejkiem bazowym. Smarować stopy, dłonie i niewielki obszar na czubku głowy.
Rozmaryn dobrze jest częściej dodawać do potraw.
Świeże ziele warto hodować na domowym parapecie, na balkonie w ogrodzie. Wąchanie zapachu jak udowodniono wpływa na poprawę pracy mózgu i stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie.
Starajmy się ograniczyć ekspozycję na działanie urządzeń elektronicznych.
- Nie trzymać telefonu komórkowego bezpośrednio przy głowie.
- Nie prowadzić rozmów w zasięgu słabego sygnału np. metro, pociągi. Tam gdzie sygnał jest słaby, urządzenie zwiększa moc nadajnika nawet 1000 razy
- Urządzenia nosić nosić w teczkach, torebkach. Nie w kieszeniach blisko ciała.
- Ograniczyć ekspozycję na promieniowanie urządzeń elektronicznych przynajmniej podczas snu. Nocą niech sypialnia będzie wolna od wi-fi, telewizji itd.
Badania naukowe dotyczące ochrony przed promieniowaniem rozmarynu
https://sekrety-zdrowia.org/roslina-chroni-promieniowaniem/?fbclid=IwAR0TgGtDMj5y6AXEXTkYYMvkRUR8O-M54ma-Xf99Yn52J6AvqhbV_i58YE0
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz