Strony

piątek, 12 czerwca 2015

Ocet jabłkowy - zastosowania o których nie mieliście pojęcia.


Nietoksyczny środek czyszczący
Ocet jabłkowy jest nietoksyczny i działa bakteriobójczo. Jest wspaniałą alternatywą dla agresywnych środków czyszczących. Wystarczy zmieszać jedną część octu jabłkowego z jedną częścią wody, przelać do butelki ze sprayem i rozpocząć sprzątanie. Świetnie poradzi sobie zarówno w kuchni jak i łazience.
W walce z brzydkim zapachem
Brzydki zapach w pomieszczeniach nie ma szans z octem. Ocet jabłkowy niweluje wszelkie zapachy - od spalenizny w zadymionej kuchni do łazienkowych włącznie. Wystarczy wlać niewielką ilość octu jabłkowego do płaskiego naczynia i umieścić go w pomieszczeniu które chcemy odświeżyć.
Ocet, jako nawóz i środek na chwasty
Ocet jabłkowy może być stosowany, jako nawóz, szczególnie dla roślin, które lubią kwaśne podłoże jak borówka czy azalia, ale działa wspaniale, również, jako zabójca chwastów. Rozlej nierozcieńczony ocet bezpośrednio w obszarze, w którym chcesz pozbyć się uciążliwych chwastów, lub rozcieńcz go z wodą w proporcji 280ml octu na 10 litrów wody i używaj do nawożenia gleby.
Zabezpiecz zwierzęta przed insektami
Jeśli chcesz zabezpieczyć domowe zwierzaki przez pchłami, ocet jabłkowy doskonale sprawdzi się w tej roli. Rozcieńcz ocet jabłkowy pół na pół z wodą i tak przygotowaną miksturę wcieraj w futro psa lub kota.
Pozbądź się łupieżu
Idąc pod prysznic, przygotuj płukankę do włosów, mieszając ćwierć szklanki octu jabłkowego i ćwierć szklanki wody. Zmieszaj w butelce ze sprayem. Po umyciu włosów szamponem, spryskaj je przygotowaną płukanką i pozostaw na włosach bez spłukiwania przez około godzinę. Dzięki zawartości octu, pozbędziesz się wszelkich podrażnień skóry, stosowany regularnie pozwoli na zmianę pH skóry a co za tym idzie zatrzyma wzrost drożdży - jednego z winowajców odpowiedzialnego za pojawienie się łupieżu.
Poprawia stan skóry
Skóra trądzikowa, to najczęściej skóra łojotokowa i przetłuszczająca się. W walce o wiecznie czystą skórę i odblokowane pory, zamiast bogatych w liczne składniki chemiczne kosmetyków, możesz wypróbować rozcieńczony ocet jabłkowy. Doskonale poradzi sobie z usunięciem ze skóry wszelkich nieczystości, jak również ją odkazi. Aby poprawić stan skóry, paznokci i włosów, można stosować ocet jabłkowy doustnie - łyżka octu na szklankę letniej wody. Jeśli ten smak Ci nie odpowiada możesz dosłodzić napój łyżeczką miodu.
Aby wypędzić toksyny z organizmu, możesz również stosować kąpiel solną z dodatkiem octu jabłkowego.
Stosuj zamiast dezodorantu
Jeśli masz problem z nadmiernym poceniem się, lub zapach Twojego potu jest zbyt intensywny. Pocieraj okolice najbardziej narażone na pocenie się (pachy, pachwiny, zgięcia łokci) octem jabłkowym. Nie musisz się martwić że będziesz pachnieć jak ... sałatka, bo zapach octu szybko się ulatnia.
Pozbądź się brodawek
Problem nielubianych i niechcianych brodawek dotyka wiele osób a ich ilość nasila się wraz z wiekiem. Możesz spróbować octu jabłkowego w walce z brodawkami. Nasącz wacik czystym i nierozcieńczonym octem jabłkowym i pocieraj regularnie, kilka razy dziennie.
Łagodzi objawy poparzenia
Aby złagodzić podrażnienia skóry lub jej poparzenie podczas opalania - nalej do letniej kąpieli filiżankę octu.
Wybieli zęby i odświeży oddech.
Jeśli marzysz o jaśniejszym kolorze swoich zębów - nic prostszego. Zmieszaj w szklance 1/3 octu jabłkowego i 2/3 wody i regularnie płucz jamę ustną.
Aby pozbyć się nieświeżego oddechu (co jak wiadomo nie musi być spowodowane brakiem higieny jamy ustnej a na przykład dolegliwościami ze strony układu pokarmowego), płucz gardło miesznką octu jabłkowego pół na pół z wodą, lub wypij przed wyjściem z domu łyżeczkę octu.
Problem z potliwością stóp
Ocet jabłkowy pomoże zachować pod kontrolę nieprzyjemny zapach stóp i zmniejszyć ich potliwość. Wszystko za sprawą jego zdolności do wyrównywania pH skóry. Dzięki swoim właściwością, działa przeciwbakteryjnie. Nasącz chusteczkę dla niemowląt octem jabłkowym i wcieraj dokładnie w stopy.
Zamiast płynu po goleniu
Rozcieńcz ocet jabłkowy pół na pół z wodą. Ta mieszanka ma działanie odkażające i kojące. Doskonale sprawdzi się jako after shave. Zapach octu ulotni się po chwili.
Jako przyprawa
Ocet jabłkowy ułatwia i przyspiesza trawienie. Nie od dziś Anglicy jedzą frytki czy chipsy z octem winegret.  Świetnie nadaje się również do sosów i marynat czy jako dressing do sałatek. Można go stosować do poprawy smaku zup np. barszczu czerwonego.
Na dolegliwości układu pokarmowego
Jeśli Twój żołądek nie jest w najlepszej kondycji, lub często pojawiają się zaparcia czy zatrucia pokarmowe - picie octu jabłkowego z wodą (dzięki zawartym w nim pektynom oraz działaniu przeciwbakteryjnemu) szybko pozwolą nam poczuć się znów dobrze.
Bolesność mięśni
Zastosuj ocet jabłkowy jako balsam na obolałe po treniungu mięśnie. Wystarczy wcierać go miejscowo,  gdy poczujesz ból.
Na użądlenia
Każdy z nas doskonale wie jak nieprzyjemne jest swędzenie po ugryzieniach owadów. Zamiast używania środków chemicznych czy pocieraniu miejsca ukąszenia, pozostawiającą długo swój zapach cebulą - zastosuj nierozcieńczony ocet. Wetrzyj go w miejsce ukąszenia a poczujesz ulgę.
Ból gardła i zatkane zatoki
Ćwierć filiżanki octu jabłkowego zmieszaj z taką samą ilością letniej wody i płucz gardło. Zmiana flory bakteryjnej gardła na kwaśną zabije niechciane bakterie. Aby udrożnić zatkane zatoki, wystarczy pić mieszankę octu jabłkowego, pieprzu cayenne i miodu.
Detoks, detoks
Dodawanie kilku kropel octu jabłkowego do posiłku, poprawimy krążenie limfy, a co za tym idzie zwiększamy swoją odporność.
Zamiast napojów energetycznych
Jeśli mocno odczuwasz spadek ciśnienia, spróbuj zamiast niezdrowych napojów energetycznych mieszanki pobudzającej z octem. Zawarte occie jabłkowym w nim potas i enzymy, pomogą pobudzić cię do pracy na wyższym biegu. Dodaj łyżkę octu na szklankę wody a dla osłody lub złagodzenia smaku octu dodaj łyżeczkę miodu.

http://www.thefad.pl/content/ocet-jablkowy-zastosowania-o-ktorych-nie-mieliscie-pojecia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz